Čína neochotně přiznává počty HIV pozitivních

Nyní se zdá, že nejznámějšího místního aktivistu v oblasti AIDS zadržují bezpečnostní orgány. Předpokládá se, že jeho zločin se vztahuje k dokumentům ministerstva zdravotnictví ohledně čísel nakažených HIV…

Moderátor (Jan Bumba):

Vláda v Pekingu poprvé připustila, že v Číně je asi milion lidí nakažených virem HIV. Jde o značný nárůst oproti dříve přiznávaným údajům, ovšem nezávislé organizace, včetně například OSN předpokládají, že skutečné číslo je ještě mnohem vyšší. Jak uvádí náš zpravodaj v Pekingu Damien Gramaticas, ve stejné době se objevují náznaky, že nejznámější čínský aktivista, který upozorňoval na problematiku AIDS, je nyní ve vězení.

Redaktor (Damian Gramaticas):

Pomalu a neochotně se Čína přiznává k rozsahu problému, který představuje virus HIV a nemoc AIDS. Pochopila, že už není možné ho skrývat a je potřeba ho řešit. Před rokem byl oficiální odhad počtu Číňanů nakažených HIV šest set tisíc. Před několika měsíci číslo vzrostlo na osm set tisíc a teď čínské ministerstvo zdravotnictví mluví o milionu lidí infikovaných HIV. Mezinárodní organizace, jako OSN věří, že tento odhad je stále příliš nízký.

Čínské úřady se snaží být více otevřené než v minulosti, ale zároveň svalují vinu na jednotlivé provincie, které prý neuvádějí mnoho případů HIV. Místní úřady odmítají obvinění z nedostatečné kontroly rozšíření viru a obviňují samotné nakažené, že se stydí přijít na testy. V Číně jde stále o velmi citlivé téma. Ti, kteří představují příliš velké informační riziko, jsou umlčeni úřady.

Nyní se zdá, že nejznámějšího místního aktivistu v oblasti AIDS zadržují bezpečnostní orgány. Van Jan Chais zmizel před čtrnácti dny. Neobjevila se žádná oficiální zpráva o jeho uvěznění, jeho kolegové z organizace AIDS action však uvádějí, že bezpečnostní úřady jim sdělily, že byl obviněn kvůli vyzrazování státního tajemství. Předpokládá se, že jeho zločin se vztahuje k dokumentům ministerstva zdravotnictví ohledně čísel nakažených HIV.

BBC, 6.9.2002

Ohodnoťte tento článek!