Čína zakázala diskriminaci osob s AIDS, zavedla léčbu zdarma

Vůbec první podrobný předpis týkající se AIDS, který dnes schválila čínská vláda, zakazuje diskriminaci lidí trpících touto nemocí. Vláda tak patrně vyslyšela varování odborníků, podle kterých by se nemoc mohla v Číně rychle šířit kvůli neznalosti, strachu a chudobě lidí…

V Číně žije podle oficiálních údajů asi 650.000 lidí s HIV/AIDS. OSN varovala, že za stávajících podmínek by v roce 2010 mohl počet nemocných dosáhnout deseti milionů.

„Je to velký pokrok,“ řekl Joel Rehnstrom, koordinátor čínské pobočky Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS).

Místní aktivisté ale soudí, že potíže dosud nebyly s nedostatkem právních norem řešících tuto problematiku, ale s místními úřady, které je nedodržovaly.

Čínský premiér Wen Ťia-pao byl sice v roce 2003 prvním vysoce postaveným politikem, který si veřejně potřásl rukou s člověkem trpícím AIDS, předsudky lidí vůči nemocným to ale podle nedávného průzkumu ministerstva zdravotnictví nezměnilo.

Přibližně 60 procent lidí, včetně vzdělanějších vrstev, se veřejného kontaktu s nakaženým člověkem obává.

Předpis, který dnes schválila vláda a který vstoupí v platnost 1. března, nařizuje mimo jiné bezplatné vzdělání pro sirotky po rodičích zemřelých na AIDS. Úřady například také nebudou smět zveřejnit totožnost nakažené osoby.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!