Čína zavádí kvůli SARS drastické tresty

Kvůli postupu nakažlivé nemoci SARS zavádí Čína drastické tresty od několika let vězení až po trest smrti pro osoby, které by svévolně porušovaly nařízení o karanténě nebo chorobu úmyslně šířily…

PEKING –

Dnešní čínský tisk informoval, že nejvyšší soud a generální prokuratura zahrnuly tyto tresty do výkladů zákonů o bránění prevenci nebo léčbě v případech náhlých propuknutí nemocí a jiných neštěstí.

Obránci lidských práv se bouří

„Kdo bude úmyslně šířit nakažlivou nemoc a ohrozí veřejnou bezpečnost nebo způsobí jinému vážnou újmu na zdraví, významně poškodí soukromý či veřejný majetek, bude potrestán deseti lety vězení až doživotím či trestem smrti,“ uvedla oficiální agentura Nová Čína.

Toto rozhodnutí okamžitě odsoudili obránci lidských práv. Aktivista Frank Lu z Hongkongu označil nově zavedené tresty za krajně přísné. Jde o porušení mezinárodních úmluv o lidských právech a nebylo to schváleno parlamentem, podotkl.


ZPRAVODAJSTVÍ O SARS

Čína nejprve postupovala proti SARS dost liknavě a vysloužila si za to kritiku. V jejím důsledku odstoupil pekingský starosta i ministr zdravotnictví.

V poslední době byla v zemi přijata nařízení o karanténě, uzavíraly se školy a rušily společenské akce. Choroba se objevila loni na podzim na jihu nejlidnatější země světa.

Z Číny, která je šířením této choroby nejvíce postižena, občas přicházejí zprávy o osobách, které opouštějí karanténu nebo se nechtějí léčit v obavách z nakažení.

Agentura Reuters informovala například o lékaři z autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko, který minulý měsíc utekl z karantény a demoloval lékařské zařízení poté, co na SARS zemřely jeho žena a dcera. On sám byl nakažen v Pekingu o po návratu neúmyslně infikoval 28 lidí.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!