Čína zjistila kontaminaci melaminem i ve vzorcích tekutého mléka

Titulní obrázek

Skandál kolem čínského sušeného kojeneckého mléka se dále rozšiřuje. Poté, co čínská vláda nařídila „kontrolu mléčného průmyslu v celé zemi“, byla kontaminace melaminem zjištěna v téměř deseti procentech vzorků tekutého mléka odebraných ve třech největších čínských mlékárnách…

píše agentura AP.

Krize kolem melaminu v mléce začala poté, co se v čínském tisku začaly objevovat zprávy o dětech trpících ledvinovými kameny po konzumaci sušeného kojeneckého mléka. Podle poslední bilance už zemřeli čtyři kojenci, nemocných je více než 6200 dalších a 158 z nich trpí akutním selháním ledvin.

Čínská vláda v čele s premiérem Wen Ťia-paem čelí panice rodičů, kteří nevědí, čím děti krmit, i rostoucí kritice veřejnosti kvůli nedostatečným kontrolám kvality běžných produktů. Nynější skandál dokazuje, že mléčný průmysl potřebuje víc než jen nárazové kontroly a zatýkání těch, kdo poruší pravidla, řekl novinářům právník Kuan An-pching, který se v prostředí mléčného průmyslu pohybuje.

„Farmáři chovající krávy na mléko jsou vydáni na milost mléčným banditům, místním šéfům, kteří kontrolují ceny a do mléka přidávají cokoli, aby maximalizovali zisky,“ dodal Kuan. „Začalo to ředěním vodou, pak přišly chemické látky včetně prošlých antibiotik, aby se mléko při dlouhé přepravě ke zpracování nekazilo.“

Melamin je dusíkatá heterocyklická sloučenina vyráběná na celém světě ve velkém množství jako surovina pro výrobu moderních plastických hmot. Obsahuje 66 procent dusíku, takže je ideální pro zamaskování skutečnosti, že mléko bylo zředěno vodou – pokud se obsah proteinů stanovuje na základě množství přítomného dusíku, přidaný melamin obsah proteinů zdánlivě zvyšuje.

U dospělých mléko kontaminované melaminem poškození ledvin nezpůsobí, pokud ho nevypijí více než dva litry denně, uvedli odborníci. Kojenci a malé děti, které jsou krmeny výhradně nebo převážně stravou ze sušeného mléka, jsou nejzranitelnější skupinou.

Ve čtvrtek čínská policie zadržela v souvislosti se skandálem dalších 12 lidí, čímž se počet osob, které jsou už ve vazbě, zvýšil na osmnáct. Šest zadržených údajně prodávalo melamin mlékařům, zatímco zbylých dvanáct jsou dodavatelé mléka obvinění z toho, že prodávali kontaminovanou surovinu.

Policie také zabavila 300 kilogramů podezřelých chemikálií včetně 223 kilogramů melaminu. Jeden z podezřelých policii vypověděl, že od února 2007 do července 2008 nakoupil 200 dvacetikilogramových pytlů melaminu, z nichž jeden stojí 200 jüanů (necelých 500 korun) a prodával je dodavatelům mléka.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!