Čína zrušila cestovní omezení pro HIV pozitivní cizince

Čínské vedení zrušilo omezení pro vstup cizinců s virem HIV do Číny. Stalo se tak jen několik dní před zahájením světové výstavy Expo v Šanghaji, napsala agentura AFP.

Vláda upřesnila, že změna zákona o vstupu cizinců do země odstranila zákaz vstupu pro osoby nakažené virem HIV způsobujícím syndrom získaného selhání imunity (AIDS), respektive již touto chorobou trpící.

Podle oficiálního čínského tisku vedení s tímto rozhodnutím přichází před zahájením světové výstavy, kde se během příštích šesti měsíců očekává 100 milionů návštěvníků včetně čtyř milionů ze zahraničí.

Čínský krok přivítaly také Světová zdravotnická organizace (WHO) a OSN. Podle jejího generálního tajemníka Pan Ki-muna sankce a restrikce mohou být jedině na překážku globálnímu boji proti AIDS ve světě. Pan následně vyzval i další země, kde jsou podobná opatření v platnosti, aby je rovněž urychleně zrušily.

WHO uvádí, že restriktivní opatření uplatňuje dosud více než 50 zemí, což podporuje odsunutí nakažených lidí na okraj společnosti, ať už jde o sexuální pracovníky, mladé lidi či homosexuální osoby, a omezuje jim přístup k prevenci, péči, léčbě i podpůrným službám.

V Číně je podle oficiálních statistik kolem 740.000 nositelů viru HIV.

Ohodnoťte tento článek!