Čínská snaha vykázat HIV pozitivní z lázní vyvolala kritiku OSN

Čína

Čína hodlá vykázat osoby nakažené virem HIV nebo trpící nemocí AIDS z lázní, horkých pramenů a veřejných bazénů. Tento krok vyvolal v pondělí ostrou kritiku agentury OSN pro boj proti AIDS (UNAIDS) i dalších skupin, napsala agentura AFP.

Pravidlo, jež navrhlo čínské ministerstvo obchodu, je dalším případem trvající diskriminace proti HIV pozitivním osobám v nejlidnatější zemi světa, míní odborníci.

Čína lidem nakaženým virem HIV zakazuje pracovat jako státní úředníci a hrozí jim ztráta zaměstnání, pokud zaměstnavatel zjistí jejich zdravotní stav. A ti, kdo se chtějí léčit, zhusta zjišťují, že je nemocnice odmítají přijmout.

Návrh nařízení ministerstva, který online zveřejnila čínská vláda, přikazuje lázním a podobným zařízením vyvěsit nápisy zakazující vstup „lidem s pohlavně přenosnými nemocemi, AIDS a nakažlivými kožními chorobami“.

Koordinátorka UNAIDS v Číně vyjádřila značné znepokojení nad navrhovaným nařízením a vyzvala k jeho odvolání. Poukázala na to, že v lázních či bazénu riziko přenosu nákazy virem HIV nehrozí. UNAIDS odhaduje, že v Číně žije asi 780.000 HIV pozitivních lidí.

Čína teprve v roce 2010 zrušila dlouholetý zákaz vstupu HIV pozitivních cizinců do země. A až v posledních letech místní nejvyšší představitelé začali otevřeněji mluvit o prevenci a kontrole HIV/AIDS.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!