Čínská vláda poprvé uznala, že asi existují „rakovinné vesnice“

Čína

Čínská vláda vůbec poprvé přiznala zdravotní rizika, která představují chemické a průmyslové podniky pro obyvatele žijící v jejich blízkosti. Zpravodajský server BBC napsal, že aktivisté už několik let upozorňují na prudce se zvyšující výskyt rakoviny v místech, která jsou poblíž průmyslových podniků nebo kontaminovaných řek.

Ministerstvo životního prostředí nyní vydalo zprávu o rizicích, která pro prostředí představují chemikálie. Přiznává v ní, že se v Číně vyrábějí nebo konzumují škodlivé chemické látky, jež jsou v mnoha rozvinutých státech zakázány. „Tyto toxické chemikálie způsobily mnoho mimořádných ekologických událostí, jež souvisely se znečištěním vzduchu nebo vod,“ stojí v dokumentu. Přiznává se v něm rovněž to, že tyto chemické látky mohou být při dlouhodobém působení škodlivé pro lidské zdraví.

Až dosud Peking nikdy nepoužil termín „rakovinné vesnice“. Teprve ve zmíněné zprávě, v níž stojí: „Existují vážné případy zdravotních a sociálních problémů, v některých oblastech vznikají rakovinné vesnice.“

Podle zpravodaje BBC přestává být tento termín v Číně tabu. Veřejnost dává najevo nespokojenost se znečištěním vzduchu a odpady souvisejícími s rozvojem průmyslu. Šíří se zprávy o podmínkách ve vesnicích, kde se množí případy rakoviny. Jeden novinář zveřejnil v roce 2009 mapu, na níž bylo vyznačeno několik desítek takových míst. Zjistil pak vysoký obsah těžkých kovů v tamní vodě a našel spojitost mezi nemocí a důlní činností v okolí dolů. Vláda na podobné informace většinou vůbec nereagovala.

Právník zabývající se ekologickými případy Wang Cchan-fa, který řídí v Pekingu středisko pomoci pro oběti znečištění, sdělil agentuře AFP, že ministerstvo životního prostředí ve zmíněné zprávě jako vůbec první z vládních institucí použilo termín „rakovinná vesnice“. Peking se v lednu dusil smogem, jehož obsah daleko přesahoval bezpečný limit stanovený Světovou zdravotnickou organizací. Situace vyvolala debatu o vysoké ceně, již Čína platí za svůj rychlý ekonomický růst.

Ohodnoťte tento článek!