Přejít na obsah

ČR by mělo plně převzít pravidla o přeshraniční zdravotní péči

zpět
26.9.2014
právo, spravedlnost, zákony, soud
zvětšitprávo, spravedlnost, zákony, soudZdroj: Shutterstock

právo, spravedlnost, zákony, soud | Zdroj: Shutterstock

 

Evropské komisi se nelíbí, jak Česká republika, ale také Rumunsko a Slovinsko do svého práva zahrnuly evropská pravidla pro přeshraniční zdravotní péči. Země proto byly dnes vyzvány, aby do dvou měsíců komisi oznámily, jak hodlají své právní úpravy změnit.

Pokud se tak nestane, může věc skončit až u Soudního dvora EU.

Podle směrnice z roku 2011 mají občané EU právo na péči mimo svoji zemi, pokud doma není dostupná, anebo by na ni museli čekat nepřiměřeně dlouho. Informace o kvalitě a ceně péče mají mít kontaktní místa či poskytovatelé v jednotlivých zemích.

Podle názoru komise byla pravidla do právních řádů zmíněné trojice zemí převedena jen částečně, přestože tak mělo být učiněno zcela, a to už loni na konci října.

V Praze podepsal novelu zákona o zdravotním pojištění, která evropská pravidla do českého právního řádu překlápěla, prezident Miloš Zeman letos v březnu. Kromě jiného znamená pro české občany možnost podstoupit plánované operace v ostatních zemích EU bez předchozího souhlasu zdravotní pojišťovny.

Ze zákona ale také vyplývá, že pacienti si nadále musejí danou péči v zahraničí nejprve sami uhradit a teprve následně jim bude refundována, a to jen do výše českých cen.

Zdravotní pojišťovny proto tehdy upozorňovaly na reálné nebezpečí, že lidé se na nákladech budou muset podílet z vlastních zdrojů, například pokud by v Česku nebyla daná léčba z českého veřejného zdravotního pojištění z větší části či vůbec hrazena.


Komentovat článek: ČR by mělo plně převzít pravidla o přeshraniční…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné