Čtvrtina dětí ve světě žije v nevyhovujících podmínkách

MSF, Lékaři bez hranic, Nigérie

Život čtvrtiny dětí ve světě je poznamenán problémy způsobenými chorobami, válečnými konflikty, předčasnými sňatky nebo nedostupnou školní docházkou. Vyplývá to ze zprávy organizace Zachraňte děti (Save the Children), která byla zveřejněna v mailském Bamaku.

Organizace sestavila žebříček zemí podle podmínek, v nichž tamní děti žijí. Nejtíživější situace je podle autorů zprávy v západní a střední Africe. Nejlepší životní podmínky mají děti v Norsku, Slovinsku a Finsku, na chvostu jsou naopak Niger, Angola a Mali. V rozvojových zemích žije v nevyhovujících podmínkách 700 milionů dětí.

„Mnohé z nich trpí vražednou směsí chudoby a diskriminace,“ uvádí se ve zprávě. Přístup ke vzdělání nemá podle autorů zprávy ve světě 263 milionů dětí, 168 milionů dětí je nuceno pracovat, z nich polovina v těžkých podmínkách. Kolem 156 milionů dětí trpí podvýživou, nejméně 15 milionů dívek do 18 let ročně uzavírá sňatek a 16 milionů jich ve věku 15 až 19 let porodí dítě.

Válečné konflikty a perzekuce přinutily 28 milionů dětí opustit domov. Jedenáct milionů z nich má status uprchlíka či o něj žádá, 17 milionů dětí žije ve své zemi v uprchlických táborech. V roce 2015 bylo 75.000 osob mladších 20 let zavražděno, uvádí zpráva.

Ohodnoťte tento článek!