Demokraté možná Obamovu reformu schválí legislativním trikem

usa, kongres

Ve Spojených státech se tento týden po více než roční debatě zřejmě bude hlasovat o osudu klíčové reformy zdravotnictví prezidenta Baracka Obamy. Vedení demokratické většiny ve Sněmovně reprezentantů tak horečně zjišťuje, zda má dostatek hlasů.

Nemálo demokratů se totiž bojí, že souhlasem se zákonem poškodí své vyhlídky v podzimních volbách. Strana se proto při schvalování reformy možná uchýlí k legislativnímu triku, který ji demokratům umožní schválit, aniž by pro ni fakticky hlasovali.

Sněmovna reprezentantů přitom již svou verzi reformy přijala v prosinci, stejně jako druhá komora amerického parlamentu.

V lednu ale demokraté v Senátu přišli o takzvanou supervětšinu nutnou pro blokování republikánských obstrukcí, a padla tím možnost, že se obě komory dohodnou na kompromisním znění reformy.

Chvíli to vypadalo, že je osud zákona, který by měl zpřístupnit zdravotní péči 31 milionům nepojištěných Američanů, zpečetěn.

Obama, pro něhož je reforma klíčovým domácím záměrem, ale dal jasně najevo, že ji chce stále prosadit. Demokraté se tak nakonec rozhodli, že reformu přijmou pomocí kontroverzní slaďovací procedury, která se používá při schvalování rozpočtových zákonů.

Sněmovna reprezentantů by přijala senátní verzi zákona, a druhá komora by tak o něm již nemusela hlasovat znovu. Zároveň by ale sněmovna přijala „slaďovací“ balíček doplňků a úprav reformy, jejž by pak Senát mohl přijmout prostou většinou.

Demokraté mají ve stočlenném Senátu 59 hlasů, a vyhnuli by se tak republikánským obstrukcím. Ukázalo se ale, že ve Sněmovně reprezentantů možná demokraté nenaleznou dostatek hlasů pro přijetí senátní verze, jež je v jádru stejná.

Na rozdíl od sněmovní neobsahuje veřejnou alternativu komerčnímu pojištění, což vadí liberálům. Hlavně se ale liší v citlivé otázce využívání federálních peněz na úhradu potratů. Zatímco sněmovní to neumožňuje, senátní s jistými omezeními ano. Podporu pro takový návrh by někteří demokratičtí členové sněmovny svým voličům těžko vysvětlovali.

Šéfka sněmovny Nancy Pelosiová proto přišla s určitou legislativní lstí, která demokratům tak trochu umožní zahrát si na „chytré horákyně“. Sněmovna před každým hlasováním o nějakém zákoně nejprve schvaluje pravidlo, kterým se bude řídit debata a hlasování o něm.

Pravidla sněmovny přitom umožňují, aby se prostým přijetím pravidla k souvisejícímu zákonu přijala jiná norma. Sněmovna reprezentantů tak zřejmě bude hlasovat o pravidle ke „slaďovacímu balíčku“ a spolu s ním přijme i celou zdravotní reformu. O samotném reformním zákonu by tak vůbec nehlasovala.

Postup zvolený Pelosiovou není úplně neobvyklý, byť nikdy nebyl použit v případě zákona s náklady dosahujícími téměř bilionu dolarů. V minulosti takto byl přijat například zákaz kouření na palubě letadel.

Podle vysoce postaveného sněmovního republikána Erica Cantora se nicméně demokraté „uchylují k trikům, kterými ohnou pravidla, zmatou Američany a protlačí senátní zákon o zdravotní reformě“.

Proces schvalování zákona přitom již ve Sněmovně reprezentantů začal. V pondělí reforma prošla rozpočtovým výborem. Nyní se jím bude zabývat výbor pro pravidla, který rozhodne, zda se zákon bude schvalovat podle postupu navrženého Pelosiovou.

Obama mezitím nadále tlačí na přijetí reformy. V posledních dnech uspořádal v různých státech tři mítinky, jež připomínaly volební kampaň. Naléhal na nich na Kongres, aby zákon rychle schválil. „Potřebujeme odvahu,“ řekl v pondělí v Ohiu.

Ohodnoťte tento článek!