Demokraté se prý reformy zdravotnictví nevzdají

usa, kongres

Demokratický tábor v americkém Kongresu se nehodlá vzdát zdravotnické reformy, přestože utrpěl porážku, když v senátních doplňovacích volbách ve státě Massachusetts vyhrál republikán Scott Brown.

Demokraté věří, že změna amerického zdravotnictví projde, i když ztratili ve stočlenném Senátu většinu 60 hlasů.

„Budeme muset dnešní rok promyslet z hlediska taktiky, ale ve své podstatě se naše mise nemůže změnit,“ řekl dnes novinářům poradce amerického prezidenta Baracka Obamy David Axelrod.

V rozhovoru pro stanici MSNBC dodal, že Obamova administrativa „vezme na vědomí“ názory voličů na zdravotnictví. „Není však možné od problému odejít – to věci jenom zhorší,“ uvedl.

„Budeme postupovat kupředu,“ podotkla demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. „V nadcházejícím roce zajistíme, aby Američané mohli získat dostupnou zdravotní péči,“ doplnil šéf demokratické většiny v Senátu Harry Reid.

Obama dnes v rozhovoru pro stanici ABC uznal, že porážka demokratického kandidáta ve státě Massachusetts je důsledkem frustrace mezi některými voliči.

„Lidé jsou rozzlobeni, jsou frustrováni. Nejen kvůli tomu, co se stalo během posledního roku nebo dvou, ale kvůli tomu, co se stalo během posledních osmi let,“ uvedl. Ve schvalování reformy zdravotnictví chce Obama pokračovat i za cenu kompromisů v některých bodech.

Senát i Sněmovna reprezentantů již schválily svou verzi reformy zdravotnictví, nyní se dohadují na jejím kompromisním znění, o němž pak budou muset znovu hlasovat. Demokraté ztratili v Senátu klíčovou většinu 60 hlasů, stále zde ale mají výraznou převahu. Republikáni jim nicméně nyní mohou zúžit manévrovací prostor při schvalování reformy a blokovat návrhy zákonů.

„Lidé nechtějí reformu zdravotnictví za jeden bilion dolarů, která je jim vnucována. O tomto zákonu se nejednalo otevřeně a férově. Zvýší daně… a vžene naši zemi do ještě většího dluhu. Zasloužíme si něco lepšího,“ řekl Scott Brown po svém volebním vítězství.

Také podle vůdce republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella nechtějí američtí voliči změnu zdravotnického systému. „Vyjádřili se naprosto jasně,“ prohlásil před novináři. „Musíme se pohnout novým směrem.“

Spekulace, že by Senát reformu zdravotnictví mohl schválit ještě před tím, než se Brown chopí svého postu, demokratičtí senátoři odmítají. Reid řekl, že Brown bude uveden do funkce, jakmile budou splněny všechny formality.

Reforma má zpřístupnit zdravotní péči desítkám milionům nepojištěných Američanů. U veřejnosti je však podle průzkumů silně nepopulární. V reformě hrají významnou roli stamiliony dolarů od zdravotních pojišťoven a její schvalování provází vyhrocená veřejná debata. Republikáni v odporu proti ní našli téma, kterým po únavě z předchozí osmileté vlády jejich prezidenta George Bushe opět mohou oslovit voliče.

Ohodnoťte tento článek!