Demonstranti v Egyptě prý byli operováni bez anestezie

operace, chirurgie, nástroje

Egyptská armáda údajně nutila lékaře operovat bez anestezie demonstranty zraněné při protivládních protestních akcích. Na její příkaz také nesměli zraněným vyčistit rány a sterilizovat nástroje.

Vyplývá to ze zprávy o případech zneužívání moci armádou a policií od roku 2011, jejichž vyšetření nařídil egyptský prezident Muhammad Mursí. Ze zprávy cituje list The Guardian.

Dnes zveřejněná pasáž popisující kruté metody ošetřování demonstrantů ve vojenské nemocnici Kubri al-Kuba v Káhiře loni v květnu je nejnovější částí ze zatajované vyšetřovací zprávy o porušování lidských práv v Egyptě od vypuknutí protivládního povstání v roce 2011. Povstání tehdy svrhlo exprezidenta Husního Mubaraka.

V dříve uniklých výňatcích ze zprávy, které britský list získal, byla egyptská armáda obviňována z účasti na mučení, zabíjení a nuceného mizení osob během povstání. Šéf egyptské armády Abdal Fatah Sisi, po jehož boku stál i prezident Muhammad Mursí, dnes všechna tato obvinění odmítl.

„Přísahám při Alláhu, že armáda od 25. ledna 2011 nikoho nezabila ani nenařídila žádné zabití, nikoho nepodvedla, nezradila a ani nic podobného nenařídila,“ prohlásil šéf armády. I Mursí se vojáků zastal. „Nedovolím, aby armádu někdo urážel. Ozbrojené složky vykonávají skvělou práci při ochraně naší země,“ prohlásil egyptský prezident.

Podle dnešní informace britského listu ale jeden z doktorů, který v příslušné době v nemocnici sloužil, řekl vyšetřovatelům, že vysoký armádní lékař nařídil svým podřízeným operovat zraněné demonstranty bez umrtvení a sterilizace. Popsal, jak vojenští lékaři, sestry a vojáci „útočili na zraněné demonstranty, silně je bili a uráželi“. Vysoký důstojník pak nařídil vojákům zamknout zraněné a znovu zbité demonstranty v suterénu.

Jméno tohoto lékaře není ve zprávě uvedeno, jeho výpověď ale potvrdili zranění demonstranti, kteří byli v dané nemocnici ošetřeni. Vyšetřovatelé podle listu The Guardian také za pomoci nemocničních záznamů ověřili, že všichni vypovídající svědci byli skutečně v příslušné době v nemocnici přítomni.

Pasáž věnovaná událostem ve vojenské nemocnici končí doporučením zahájit vyšetřování na nejvyšších úrovních armádního velení – což je podle The Guardian hluboce významný vývoj. I přestože zpráva nebyla oficiálně publikována, její status prezidentského dokumentu v kombinaci se závažností závěrů představují první přiznání míry zvěrstev páchaných během povstání v roce 2011 a později, píše list.

„Význam této zprávy se nedá nijak přehnat, je neuvěřitelně důležitá,“ uvedla ředitelka divize Blízkého východu a severní Afriky organizace Human Rights Watch Haba Murajifová.

„Dosud tu nebylo oficiální státní přiznání použití nepřiměřené síly ze strany policie nebo armády. Armáda vždycky říkala, že stála na straně protestujících a nikdy proti nim nevystřelila. Uniklá zjištění vyjevují pravdu, o níž prezident jasně doufá, že ji lidé zapomenou,“ řekla. „Ta zpráva potřebuje, aby ji prezident zveřejnil, a dal jí tak oficiální pečeť podpory.“

Ohodnoťte tento článek!