Dluhy slovenských nemocnic se zvýšily, pomoci má oddlužení

Dluhy zdravotnických zařízení včetně velkých státních nemocnic na Slovensku vystoupily na nové maximum za posledních nejméně pět let. V analýze na to upozornilo slovenské ministerstvo zdravotnictví, které loni prosadilo plán masivního oddlužení v sektoru.

Závazky po splatnosti zdravotnických zařízení na Slovensku ke konci minulého roku dosáhly 791,13 milionu eur (20,3 miliardy Kč). Meziročně se tak zvýšily o 22 procent a od roku 2013 vystoupily na více než dvojnásobek.

Dluhy tvoří hlavně velké státní nemocnice, které v plné míře neplatí faktury například dodavatelům léků a zdravotnického materiálu. Dluží také daňovým úřadům a systému sociálního zabezpečení. Finanční situace zařízení se zhoršila navzdory úsporným opatřením při nákupech techniky či léků.

„Za hlavní důvody neustálého růstu zadluženosti zdravotnických zařízení lze považovat pokračující vytváření provozních ztrát v nemocnicích. V těchto zařízeních se uskutečňuje největší rozsah finančně náročných výkonů poskytované zdravotní péče,“ uvedlo ministerstvo. Dodalo, že hospodaření komplikuje vysoký podíl nákladů na mzdy v porovnání s platbami od zdravotních pojišťoven, například z důvodu zvyšování platů lékařů, kteří si zlepšení finančního ohodnocení své práce vymohli v roce 2011 hromadnými výpověďmi.

Slovenský parlament loni schválil vyčlenění 585 milionů eur (15 miliard Kč) na oddlužení zdravotnických zařízení. Pravidla oddlužení počítají s tím, že věřitelé nabídnou slevu a zadlužená zdravotnická zařízení vypracují ozdravný plán. Podnikatelé, z nichž někteří i roky čekají na proplacení faktur za dodaný zdravotnický materiál, podmínky oddlužení kritizovali.

Slovensko již v minulosti oddlužovalo zdravotnická zařízení opakovaně, například v roce 2011 na tento účel vynaložilo 300 milionů eur (v dnešním kurzu téměř 7,7 miliardy Kč).

Ohodnoťte tento článek!