Do Londýna, do lékárny

18. října bude v Londýně draženo vybavení restaurace Pharmacy, kterou navrhoval Damien Hirst. Restaurace Pharmacy otevřela v lednu 1998 v módní londýnské čtvrti Notting Hill. Hirst ji navrhl tak, aby co nejvíce připomínala lékárnu. Královská lékárenská společnost dokonce oficiálně odsoudila takovéto matení veřejnosti…

V pondělí

Ve výloze byly vystaveny krabičky léků a tuby krému proti hemeroidům, barové stoličky měly tvar obřích tablet aspirinu a vnitřní výzdobě vévodil model umělcovy DNA. Obsluha oblékala nemocniční oděvy vyrobené módním domem Prada. Hostům servírky nosili Martini ve skleničkách, které zdobil had – symbol zdravotnických zařízení (viz foto).

Pharmacy se okamžitě stala kultovním místem. Když byly po půl roce její akcie uvedeny na burzu, trh cenu restaurace vyčíslil na sedm milionů liber. V létě 1998 ji převzala společnost, která měla velkolepé plány na vybudování celé sítě podobných stylových podniků.

První pobočka Pharmacy byla plánována pro Berlín. Sláva restaurace se však zakrátko začala vytrácet. Po několika letech úpadku a neúspěšném pokusu o relaunch byla loni na podzim definitivně zrušena.

Třináct měsíců poté budou výzdoba i vybavení restaurace rozprodány v aukci pořádané společností Sotheby s. Vyvolávací ceny se pohybují od 50 liber do 300 tisíc liber.

Dohromady by dražba měla vynést okolo tří milionů. „Prodat všechny ty věci v aukci je skvělý nápad, každý tak aspoň dostane šanci vlastnit kousek. Chci říct, osobně stejně využiji jen tolik a tolik talířů, hrnců a pánviček, řekl k aukci Damien Hirst.

Euro

Ohodnoťte tento článek!