Do USA mohou po 22 letech cestovat lidé nakažení virem HIV

Ve Spojených státech dnes přestalo platit nařízení, které zakazovalo lidem nakaženým virem HIV vstup do země. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

O zrušení 22 let starého zákona rozhodl v říjnu prezident Barack Obama. Prohlásil tehdy, že zákaz se neslučuje s plány Washingtonu stát se vůdčí silou v boji proti chorobě AIDS.

Nová pravidla vstupují v platnost dnešním dnem. Spojené státy rovněž oznámily, že v roce 2012 budou poprvé hostit celosvětový summit věnovaný tématu AIDS. Vrcholná schůzka o této nemoci se pořádá každých půl roku.

Zákaz přicestovat do USA pro lidi infikované HIV byl vyhlášen na vrcholu globální paniky kolem onemocnění AIDS koncem 80. let. Spojené státy se tak dostaly do skupiny pouhých 12 zemí, zahrnující mezi jinými Libyi či Saúdskou Arábii, které odmítaly cestující trpící AIDS.

Podle agentury AP nařízení zabránilo tisícům studentů, turistů a uprchlíků v cestě do USA. Komplikovalo také adopci dětí infikovaných virem HIV. Ve Spojených státech se navíc nemohla konat žádná významná konference o nemoci AIDS, neboť aktivisté a vědci nakažení virem neměli do země přístup.

Prezident Obama v říjnu konstatoval, že nařízení „bylo založeno na strachu, nikoli na faktech“. Jeho zrušení podle něj zachrání mnoho životů, protože přiměje mladé lidi, aby se nechávali vyšetřit a podstoupili léčení. „Jestli chceme být světovým lídrem v boji proti HIV/AIDS, musíme podle toho jednat,“ řekl Obama.

Ohodnoťte tento článek!