Do zemí postižených ebolou dorazilo jen 40 procent slíbené pomoci

Ilustrační foto

Z částky téměř 2,9 miliardy dolarů (více než 70 miliard Kč), která byla přislíbena na pomoc zemím postiženým epidemií eboly, ve skutečnosti dorazilo do konce roku 2014 do západní Afriky jen asi 40 procent. Vyplývá to z zveřejněné studie Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí Organizace spojených národů (OCHA).

Počet nakažených v Libérii, Guineji a Sieře Leone se v uplynulém týdnu zvýšil, oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO).

„Zdržení (v poskytnutí finanční pomoci) mohlo výrazně přispět k dalšímu šíření viru, a tím ještě zvýšit nutnou finanční pomoc,“ uvedla odbornice na zdravotnickou politiku z univerzity v New Yorku Karen Grepinová. Právě tato univerzita studii zveřejněnou v časopise British Medical Journal provedla.

Mezinárodní pomoc poskytnutá Libérii, Sieře Leone a Guineji do konce loňského roku dosáhla 1,09 miliardy dolarů (26,4 miliardy Kč).

Podle Grepinové není chyba pouze v tom, že do postižených zemí zatím nedorazila více než polovina slíbených finančních prostředků, ale i to, že světové humanitární organizace nedokázaly spolehlivě odhadnout množství potřebných peněz. Zatímco Guinea organizaci WHO informovala o „rychle se šířící epidemii“ 23. března 2014, rozběhla se první větší kampaň na pomoc západní Africe až v srpnu téhož roku a organizace v ní žádaly jen o 71 milionů dolarů (1,7 miliardy Kč).

V polovině loňského září OSN odhadovala, že na boj s ebolou bude potřeba asi miliarda dolarů (24,2 miliardy Kč), v listopadu už ale odhad zvýšila o polovinu. „Problémem v tomto případě nebyla štědrost dárců, ale fakt, že se peníze nedostaly do postižených oblastí dostatečně rychle,“ dodala Grepinová.

Hlavní koordinátor OSN v boji s ebolou David Nabarro v lednu uvedl, že humanitární organizace budou na úspěšný boj s dosud největší epidemií eboly v dějinách potřebovat ještě asi čtyři miliardy dolarů (zhruba 97 miliard Kč).

Počet nakažených ebolou v Libérii, Guineji a Sieře Leone letos vůbec poprvé vzrostl. Vyplývá to z nových statistik za týden do 1. února, které dnes zveřejnila WHO. Ze 124 nově nakažených připadá 80 případů na Sierru Leone, 39 na Guineu a pouze pět na Libérii. V předchozím týdnu to přitom bylo jen 99 nově nakažených a objevily se naděje, že se epidemii už začíná dařit zvládat, připomíná agentura Reuters.

Podle WHO se šíření viru stále nedaří zastavit zejména kvůli nedůvěře, která panuje vůči zdravotníkům, a rovněž kvůli některým riskantním praktikám, které jsou na mnoha místech při nakládání s oběťmi uplatňovány. „Řádně nezajištěný pohřeb, který se uskutečnil na začátku ledna v guinejské provincii Lola, má zatím za následek 11 nově nakažených,“ uvedla organizace ve svém prohlášení.
Celkem dosud smrtícímu onemocnění podlehlo 8981 lidí z 22.495 nakažených v devíti zemích.

Ohodnoťte tento článek!