Dolní komora Kongresu USA schválila text proti zdravotní reformě

Americká Sněmovna reprezentantů ovládaná republikánskou opozicí v pátek schválila návrh zákona, který má umožnit zdravotním pojišťovnám prodávat individuální pojistné krytí všem zájemcům, i když to nebude odpovídat normám zdravotní reformy demokratického prezidenta Baracka Obamy, uvedla agentura AP. Je ale podle pozorovatelů nepravděpodobné, že by se návrh stal nakonec zákonem.

Návrh nemá podle agentury Reuters velkou naději na schválení v Senátu ovládaném demokraty. Bílý dům navíc předeslal, že je připraven text vetovat, pokud by se přece jen ocitl na Obamově stole.

Hlasování v dolní komoře Kongresu USA se uskutečnilo v době, kdy Obama připravuje na dnešek schůzku se zdravotními pojišťovnami v Bílém domě. Prezident již ve čtvrtek také slíbil přijmout kroky ke zmírnění rostoucí nespokojenosti se zdravotní reformou, které měla být stěžejním bodem jeho druhého volebního období.

Na pátečním setkání se zdravotními pojišťovnami je Obama vyzve, aby rychle obnovily pojistné smlouvy, které zrušily, protože neodpovídaly normám zdravotní reformy zvané Obamacare, řekl na briefingu mluvčí Bílého domu Jay Carney.

Obama ve čtvrtek milionům Američanů, vyřazených kvůli reformě ze zdravotního pojištění, slíbil, že pojistné podmínky, které reforma zrušila, budou platné ještě nejméně celý příští rok.

Prezident chce podle agentury Reuters zmírnit kritiku republikánů, ale i kolegů z Demokratické strany. Ti se obávají, že protesty proti Obamově zdravotní reformě poznamenají jejich šance na znovuzvolení v parlamentních volbách v příštím roce.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!