Dotcomy o zdraví budou certifikovány

Nedůvěru v informace o zdraví a zdravotním stavu pacientů, zveřejněné na světové síti, by mohla zažehnat americká nezisková Komise pro udělování akreditací ve zdravotnictví… Všechny webové stránky, které se budou chtít prokazovat oficiální pečetí komise, musí splnit 50 kritérií…

Praha – které URAC zveřejní 30. července. Jak URAC očekává, v průběhu léta požádá o akreditaci 25 až 50 společností. Registrační poplatek vyjde každého žadatele na pět tisíc dolarů, závěrečná suma se však může vyšplhat i výše, a to v případě nutnosti dalších zkoumání.

Ačkoliv někteří odborníci předpokládají, že existuje více než 20 tisíc webových stránek o zdraví, zdravotním stavu a medicíně, studie dokazují, že zákazníci dávají přednost získávání informací na serverech MayoClinic.com, WebMD, u jednotlivých chorob a problémů pak hledají podle kategorií na portálech jako je Yahoo!.

URAC by měl v ročním intervalu verifikovat každou akreditovanou stránku. Každá zaregistrovaná firma tak ponese pečeť URAC a na svých stránkách bude mít odkaz na domovskou adresu URAC www.urac.org. Nespokojení zákazníci si pak budou moci okamžitě stěžovat na správném místě. URAC bude každoročně stížnosti prošetřovat, v případě nutnosti vyžádá nápravu nebo akreditaci zruší.

Podobné kroky byly očekávány již delší dobu. Předpokládá se, že v loňském roce hledalo na internetu informace o zdraví na 100 miliónů zákazníků. Mnoho z nich však nebylo s úrovní nabízených dat a údajů spokojeno, což vyplynulo z několika výzkumů. Například podle průzkumu společnosti Harris Interactiv, který byl proveden pro URAC, neměla žádná z firem více než 40procentní důvěryhodnost. Nejméně přitom klienti důvěřovali stránkám farmaceutických společností a zdravotních pojišťoven. Tři čtvrtiny dotázaných uvedly, že záruka pravdivosti a kvality je pro ně extrémně důležitá.

(kaw), Hospodářské noviny, 24.7.2001

Ohodnoťte tento článek!