Drogy v Číně loni zabily možná až 49.000 lidí

heroin, drogy, narkomanie, injekce, inzulínka,

Až 49.000 mrtvých a ekonomické ztráty ve výši 500 miliard jüanů (1,95 bilionu Kč) si vyžádalo užívání drog během loňského roku v Číně. Vyplývá to z vůbec první rozsáhlé zprávy, které čínské úřady vydaly o této problematice.

Čína má v současnosti asi tři miliony registrovaných uživatelů drog, podle odhadů ale drogy alespoň příležitostně užívá až 14 milionů obyvatel, prohlásil na dnešní tiskové konferenci náměstek ministra veřejné bezpečnosti Liou Jüe-ťin.

„Přímé hospodářské ztráty, které působí užívání drog v zemi, dosáhly ročně 500 miliard dolarů. Drogová závislost v roce 2014 zabila 49.000 registrovaných uživatelů návykových látek a zvýšila počet zločinů, jako jsou vraždy, únosy a znásilnění,“ dodal.

Počet uživatelů syntetických drog poprvé loni předčil počet lidí, kteří jsou závislí na heroinu. Čína měla v minulém roce 1,2 milionu uživatelů metamfetaminu, což znamená téměř 41procentní nárůst oproti předešlému roku.

Hlavním zdrojem drog je pro Čínu takzvaný Zlatý trojúhelník, tedy oblast, kde se setkávají hranice Barmy, Thajska a Laosu. Dalším pak je takzvaný Zlatý půlměsíc, který zahrnuje Afghánistán a Pákistán, uvedl náměstek ministra veřejné bezpečnosti Liou.
Čína vystupňovala v posledních letech protidrogovou kampaň a úřady zatkly v souvislosti s drogovými delikty i řadu celebrit, včetně syna filmové hvězdy Jackieho Chana. Dvaatřicetiletý Jaycee Chan byl propuštěn z vězení v únoru po šestiměsíčním pobytu v cele.
Za drogové zločiny hrozí v Číně tvrdé postihy, ve vážných případech může být udělen i doživotní trest či trest smrti.

Ohodnoťte tento článek!