Ebola je stále hrozbou, nicméně se již tolik nešíří, uvedla WHO

Epidemiolog Michel Van Herp vysvětluje lidem v Gbando, co je Ebola a jak předejít nákaze.

Epidemie eboly v západní Africe představuje i nadále hrozbu pro ostatní země, nicméně riziko rozšíření nemoci po světě se snižuje. Ve svém nejnovějším prohlášení to uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO).

V minulém týdnu bylo zaznamenáno pouze 30 nových případů nákazy, což je nejméně za poslední rok. Když byla epidemie na svém vrcholu, přibývalo týdně i několik stovek nakažených, uvedla agentura AP.

Loni v srpnu vyhlásila WHO kvůli ebole v západní Africe mezinárodní stav nouze. Tehdy počet obětí v Guineji, Sieře Leone a Libérii dosahoval tisícovky. Podle posledních údajů si epidemie, která vypukla v prosinci 2013 v Guineji, vyžádala celkem přes 10.000 obětí.

„Stále ještě epidemii nemáme pod kontrolou,“ uvedl Brice de le Vingne z organizace Lékaři bez hranice (MSF). I podle dalších expertů je ještě příliš brzy na to, aby byla epidemie prohlášena za skončenou. Nedávný pokles počtu nově nakažených totiž může být zavádějící a vše se ještě může otočit.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a vnitřní krvácení. Zatím proti infekci neexistuje žádný schválený lék ani vakcína, několik nadějných preparátů však lékaři testují.

Ohodnoťte tento článek!