Ebola v Kongu vstoupila do nové fáze, hlášen je případ z města

Nákaza smrtícím virem ebola v Kongu dospěla do „nové fáze“ poté, co byl nahlášen první nález ve městě Mbandaka, řekl ve středu večer konžský ministr zdravotnictví Oly Ilunga. Hlavní město severozápadní Rovníkové provincie má asi milion obyvatel a nachází se na břehu řeky Kongo, která slouží jako dopravní tepna.

„Vstupujeme do nové fáze propuknutí eboly,“ řekl Ilunga s tím, že nákaza nyní zasahuje tři oblasti, včetně jedné městské. „Od nahlášení výstrahy v Mbandace pracují naši epidemiologové v terénu, aby identifikovali osoby, které byly v kontaktu s pravděpodobnými nakaženými,“ citovala agentura Reuters ministrovo prohlášení.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu varovala, že přenesení nákazy do Mbandaky může výrazně zkomplikovat boj s aktuálním výskytem eboly, která už má zřejmě na svědomí 23 životů. Laboratorní testy provedené před Ilungovým prohlášením nicméně zatím obávanou krvácivou horečku potvrdily pouze u dvou obětí. Nyní WHO informovala o dalším potvrzeném případě, dále registruje 20 „pravděpodobných“ případů nákazy a 21 osob s podezřením na onemocnění. Je to už podeváté, co se ebola v Kongu objevila od první nákazy v povodí řeky Ebola v 70. letech.

Potvrzení přítomnosti viru ve velkém městě označila WHO za znepokojivý vývoj, dodala nicméně, že „dnes máme na boj s ebolou lepší nástroje, než kdy dříve“. „WHO se svými partnery podnikají rozhodná opatření s cílem zastavit šíření viru,“ uvedl generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Konžské úřady plánují v reakci na poslední vývoj posílit kontroly obyvatel opouštějících Mbandaku. WHO už ve středu doručila na severozápad Konga 4000 dávek experimentální vakcíny a následovat bude v nejbližších dnech další várka. Mezi prvními podstoupí očkování zdravotníci, kteří brání šíření nemoci, a osoby, které podle odborníků přišly s virem do styku. Experti už v Rovníkové provincii identifikovali 432 takových případů.

Ebola patří mezi nejobávanější nemoci na světě. Je vysoce nakažlivá a úmrtnost na ni dosahuje až 90 procent. Virus poškozuje cévy obětí a způsobuje tak vnitřní i vnější krvácení. Oficiální lék na něj zatím není k dispozici, ovšem experimentální vakcína společnosti Merck zaznamenala v rámci testů působivé výsledky.

Podle publicistického serveru Vox látku už v roce 2003 vyvinula kanadská vládní zdravotnická agentura a při testech na opicích byla stoprocentně úspěšná. „Kvůli nedostatečnému zájmu farmaceutických společností před nákazou v západní Africe však doslova ležela na poličkách, než na ni v roce 2014 Merck odkoupil licenci,“ napsal web.

Vakcína pak byla v omezeném množství nasazena při epidemii z let 2014 až 2016, která zabila na západě Afriky přes 11.300 lidí. Výsledky testu byly „ohromující“. „U 5837 osob, které vakcínu dostaly, nebyl zaznamenám žádný případ eboly. Naopak u kontrolní skupiny, která vakcínu nedostala, se vyskytlo 23 případů,“ uvedl Vox.

Očkování v Kongu začnou podle ministerstva zdravotnictví na začátku příštího týdne.

Ohodnoťte tento článek!