EK: Lepší vyšetření prsů mohou ušetřit 32.000 životů v EU

Zvýšit šance pacientek na přežití rakoviny prsu mají nová pravidla pro co nejsprávnější vyšetření a diagnózu této nemoci, která zveřejnila Evropská komise. „Skoro 32.000 úmrtí na rakovinu prsu ročně by se dalo zabránit, kdyby se v celé Evropské unii uplatňovaly nejlepší postupy při mamografickém vyšetření. Evropa si musí vést v boji s touto nemocí ještě zdatněji,“ zdůraznil komisař pro zdraví …

Brusel – a ochranu spotřebitelů Markos Kyprianu.

Předchozí vydání unijního návodu, představujícího normu pro kvalitu vyšetření, patřila k desítce bestsellerů mezi příručkami EU. Na nové edici se podílelo více než 200 specialistů z EU, Norska, Švýcarska, Izraele, Kanady a USA. Nově zahrnuje i doporučení, týkající se digitální mamografie. Komisař předpokládá, že opět poslouží jako referenční nástroj pro národní úřady, lékaře a výrobce.

Příručka, kterou EU vydala nákladem 4000 výtisků, bude dostupná od poloviny dubna, ale shrnutí z nových doporučení je již na internetové adrese europa.eu.int

V České republice na rakovinu prsu ročně zemře téměř 2000 žen, v průměru jedna každých pět hodin. Možnosti dát se preventivně vyšetřit na mamografu ale využívá jen třetina českých žen, které mají nárok na bezplatné vyšetření. Podle zkušeností z vyspělých zemí mohou kvalitní prohlídky a včasná léčba snížit úmrtnost až o 35 procent.

V letech 2003 a 2004 se dalo vyšetřit téměř půl milionu Češek a mamografy odhalily 2100 zhoubných nádorů, čtyři pětiny v počátečních stadiích.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!