EK vyzývá svět filmu, aby zabránil reklamě na tabákové výrobky

Evropská komise vyzvala svět filmu, aby přestal na plátnech kin podporovat tabákové výrobky a pomohl tak v boji proti kouření mladistvých. „Velcí producenti tabáku využívají film a módu k podpoře svých výrobků,“ řekl komisař EK…

BRUSEL – Evropská komise dnes vyzvala svět filmu, aby přestal na plátnech kin podporovat tabákové výrobky a pomohl tak v boji proti závislosti mladých lidí na kouření.

„Velcí producenti tabáku využívají film a módu k podpoře svých výrobků. Tím, že osobnosti filmového světa kouří ve filmech, podsouvají divákům vizi, že jde o něco moderního a přitažlivého,“ cituje agentura AFP z prohlášení, které zveřejnil evropský komisař pro zdravotnictví David Byrne.

K tématu boje proti kouření, a to i ve filmu, se Byrne vyjádřil v souvislosti s nadcházejícím celosvětovým dnem bez tabáku, který připadá na 31. května.

EK se proto obrací na členské státy uie, aby upravily opatření definující činnost v oblasti kinematografie; ta totiž podle komise funguje jako reklamní prostředek na tabákové výrobky, přičemž obchází zákazy reklamy, které v těchto zemích platí.

Legislativa EU předpokládá, že od roku 2005 bude v plném rozsahu platit zákaz tabákové reklamy v tisku, v rozhlasu a na internetu.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!