Elektronický recept by měl být podle EK v budoucnu samozřejmostí

Recept zaslaný lékařem lékárníkovi po internetu či elektronická karta pacienta by měly být podle Evropské komise za pár let samozřejmostí. EK včera v Bruselu představila akční plán směřující k vytvoření „evropského prostoru zdraví po síti…

BRUSEL – “, od kterého si slibuje zlepšení zdravotní péče, úsporu času a méně omylů.

„Například lékárníci by tak už nemuseli pracně luštit, co lékař naškrábal na recept,“ vysvětlil novinářům mluvčí EK. O akčním plánu komise budou ve čtvrtek v Bruselu jednat ministři zdravotnictví „pětadvacítky“, neboť zdraví zůstává v kompetenci členských států.

Využití informačních a telekomunikačních technologií ve zdravotnictví podle komise přispěje ke zlepšení zdravotní péče, jejíž cena by měla zůstat stejná anebo se snížit. „Na konci desetiletí se zdraví po síti stane běžnou součástí lékařské praxe, zvyknou si na to i pacienti,“ věří komise.

Už v současnosti jsou podle statistik připojeni na internet čtyři z pěti lékařů, ale pro vyhledání informací o zdraví využívá internetu pouze čtvrtina Evropanů. Internet by však podle evropské exekutivy mohl také vylepšit komunikaci mezi pacienty, lékaři, nemocnicemi, specializovanými klinikami a laboratořemi.

Nejvyspělejší systém „on-line zdravotnictví“ zatím existuje v Dánsku, kde informační síť Medcom usnadňuje práci nemocnicím, lékárnám, pohotovostním i obvodním lékařům, laboratořím a místním úřadům. Dobře je na tom také Británie, kde elektronické sítě Národního zdravotnického systému (NHS) využívá již šest milionů lidí. Z nových členským států se on-line zdravotnictví nejvíce ujalo ve Slovinsku.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!