EP požaduje zavedení limitů na transmastné kyseliny v potravinách

Evropský parlament vybídl Evropskou komisi k zavedení povinných limitů na škodlivé transmastné kyseliny v potravinách vyráběných v Evropské unii.

Tyto látky, zvané rovněž trans tuky, mohou zvyšovat riziko srdečních a cévních onemocnění, stejně jako neplodnosti, Alzheimerovy choroby, cukrovky nebo obezity.

O transmastných kyselinách, které se používají zejména v levnějších potravinách, je podle průzkumů v evropských zemích informován jen každý třetí spotřebitel. To podle poslanců svědčí o tom, že samo označování na obalech potravin nestačí a že je třeba jej doplnit závaznými limity, které by měla navrhnout Evropská komise, a to nejlépe do dvou let.

Trans tuky jsou nenasycené mastné kyseliny, které se průmyslově vyrábějí procesem zvaným hydrogenace (ztužování). V potravinářském průmyslu se používají od 50. let minulého století. Najít se dají v polotovarech a předpečeném pečivu, olejích na smažení a margarínech na pečení, v krekrech, sušenkách, v pukané kukuřici k přípravě v mikrovlnné troubě, ve smažených pokrmech, polévkách nebo omáčkách. Typickým příkladem bývá jídlo z rychlého občerstvení, takzvaný fastfood.

Podle Světové zdravotnická organizace (WHO) se doporučuje omezit jejich příjem tak, aby nepředstavovaly více než jedno procento z denní dávky kalorií.

„Nadměrná konzumace trans tuků zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Podle odhadů je zhruba 14 procent všech úmrtí v EU spojeno s ischemickou chorobou srdeční, což odpovídá nejméně 660.000 úmrtí ročně,“ vysvětlila spoluautorka parlamentního usnesení, německá poslankyně za křesťanské demokraty Renate Sommerová.

„Trans tuky jsou jedním z největších zabijáků v Evropě. Každá kalorie z nich s sebou přináší mnohem větší riziko srdečních onemocnění než kalorie z jiných živin. EU by měla pro průmyslové transmastné kyseliny v potravinách stanovit limity. Na příkladu Dánska vidíme, že to pomůže zachránit životy. Když Dánové zavedli limity, počet úmrtí na kardiovaskulární onemocnění klesl,“ argumentovala rumunská sociální demokratka Daciana Octavia Sârbuová.

Zákonné limity mají zatím kromě Dánska jen v Rakousku, Maďarsku a Lotyšsku. Další státy zavedly dobrovolná opatření, jiné země mají pouze stravovací doporučení.

Mluvčí české Potravinářské komory Dana Večeřová na jaře upozornila, že pokud se výrobci potravin vrátí od palmového oleje zpět k částečně ztuženým tukům, mohlo by to vést ke zhoršení veřejného zdraví. Problematikou transmastných kyselin se podle jejího tehdejšího vyjádření momentálně v České republice nikdo příliš nezabývá.

Ohodnoťte tento článek!