EP schválil rozšíření zdravotního varování na krabičkách cigaret

cigarety, varování, krabička cigaret

Poslanci Evropského parlamentu (EP) včera schválili návrhy na revizi tabákové směrnice EU, jejímž cílem je učinit tabákové výrobky méně atraktivní hlavně pro mladé lidi. Směrnice podle tiskového střediska EP počítá především s rozšířením povinných zdravotních varování na 65 procent plochy balíčku cigaret.

Podle současné legislativy musí zdravotní varování pokrývat alespoň 30 procent plochy přední a 40 procent zadní strany balíčku. Dle nového textu by tato plocha měla být zvýšena na 65 procent na přední i zadní straně. Varování by také měla mít podobu obrázku, což ve většině členských států v současnosti není pravidlem.

Směrnice zároveň požaduje, aby se ve všech zemích zakázala balení obsahující méně než 20 cigaret, která jsou levnější a tedy dostupnější pro děti.

„Toto hlasování je vyvrcholením mnohaleté práce, na pozadí intenzivního lobbingu tabákového průmyslu a jeho čelných skupin. Nová opatření jsou velkým krokem vpřed v kontrole tabáku, a napomohou předcházet tomu, aby nová generace kuřáků začala kouřit. Víme, že kouřit začínají děti, ne dospělí. Drtivá většina kuřáků začíná kouřit před 18. narozeninami,“ uvedla v tiskovém prohlášení britská europoslankyně Linda McAvanová.

Text ještě musí schválit Rada ministrů, která se jím má zabývat 14. března. Po jeho schválení pak budou mít členské státy dva roky na to, aby směrnici zavedly do vnitrostátních předpisů.

Dvanáct let po zavedení platnosti stávající směrnice zůstává kouření v EU hlavní příčinou smrti, které lze předcházet. Každý rok si kouření vyžádá na 700.000 obětí, dodalo tiskové středisko europarlamentu.

Česká republika se k evropské směrnici staví odmítavě. Prezident Miloš Zeman ale loni na podzim prohlásil, že výsledná podoba směrnice je poměrně dobrá, byť s regulacemi v této oblasti nesouhlasí.

Náruživý kuřák Zeman během říjnové návštěvy kutnohorské tabákové společnosti Philip Morris zdůraznil, že omezení prodeje se nakonec nemá týkat cigaret „slim“ a mentolové cigarety mají být staženy z trhu až po osmiletém přechodném období. Povrch krabičky si kuřák podle prezidenta stejně moc neprohlíží.

Ohodnoťte tento článek!