Epidemie cholery v Sieře Leone – 26 mrtvých

Již 26 lidí usmrtila za poslední dva týdny epidemie cholery, která v důsledku silných dešťů propukla v metropoli Sierry Leone Freetownu. Dalších 50 osob je v kritickém stavu, oznámila ve čtvrtek agentura Reuters na základě informací sierraleonského ministerstva zdravotnictví…

FREETOWN –

„Zdravotnická střediska a nemocnice ve městě přijaly celkem 228 nemocných; během dvou týdnů 26 z nich zemřelo, což naznačuje vážnost epidemie,“ sdělil místní zdravotnický představitel Al Hassan Seasay.

„V celé zemi byla před třemi lety cholera vymýcena, ale vzhledem k letošním vytrvalým mohutným srážkám a špatné hygienické situaci v jistých částech města byl Freetown znovu zasažen,“ dodal.

Podle místních úřadů se i přes úsilí zdravotníků a humanitárních organizací v přelidněných chudinských čtvrtích metropole nákaza šíří.

Cholera je vysoce infekční nemoc napadající zažívací ústrojí, kterou vyvolávají bakterie přenášené znečištěnou vodou či potravou. Vnějšími příznaky jsou prudké průjmy a často osudná dehydratace organismu.

Afrika byla cholery ušetřena více než sto let, v roce 1970 však tato choroba postihla západní cíp kontinentu, odkud rychle pronikla na území prakticky všech afrických států. Letos zaznamenaly smrtelné případy jihoafrický Mosambik, středoafrický Čad, Kamerun a Kongo a také Guinea na západě světadílu. Nákaza si v těchto zemích vyžádala celkem 330 obětí. Nejhůře postižen byl Kamerun s 6400 nakaženými a 130 mrtvými.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!