Epidemie dengue v Malajsii je prý nejhorší v dějinách země

dengue

Epidemie horečky dengue v Malajsii je údajně nejhorší v dějinách této asijské země. Letos jí onemocnělo už skoro 47.000 lidí, což je 2,5 krát více než za srovnatelné období loni. S odvoláním na tamní ministerstvo zdravotnictví to napsal server The Straits Times.

Nemoci letos podlehlo již 87 lidí, a to navzdory vládní výzvě, aby obyvatelé preventivně udržovali čistotu v místech, kde komáři kladou vajíčka.

„Čelíme nejhorší epidemii v naší historii,“ řekl ministr zdravotnictví S. Subramaniam. Důvodem je zvýšený výskyt komárů rodu Aedes, kteří jsou nositeli viru. Okolo 90 procent rizikových míst se nachází v malajsijském státě Selangor, kde se také nakazila více než polovina nemocných. Riziko hrozí ale i v metropoli Kuala Lumpur, kde se vyskytlo na 4000 případů nákazy nemocí.

Nejlepší prevencí je přitom zřejmě odstranit podmínky, které vedou k množení komárů. Lidé by měli čistit otevřené vodní nádrže, aby do nich komáři nemohli naklást vajíčka.

Již v lednu začaly zdravotnické úřady s kontrolou prevence onemocnění. Lékaři, kteří nenahlásí případ nákazy onemocněním ministerstvu zdravotnictví, dostanou pokutu v přepočtu asi 800 Kč za každý případ.

Horečka dengue je vážná a potenciálně i smrtelná nemoc. Její příznaky zahrnují především vysokou teplotu, bolesti kloubů a nevolnost. Ve vážných případech může virus horečky dengue způsobit vnitřní krvácení, zbytnění jater, zástavu krevního oběhu a smrt.

Podle světové zdravotnické organizace (WHO) v posledních letech výskyt dengue celosvětově dramaticky narůstá. Nemoc nyní ročně postihuje 50 milionů až 100 milionů lidí v tropech a subtropech. Ohroženo je ale podle WHO až 40 procent světové populace, tedy více než 2,5 miliardy lidí. Zatím neexistuje žádný účinný lék nebo očkovací látka, jediným řešením je prevence.

Ohodnoťte tento článek!