Epidemie legionářské nemoci v Norsku: čtyři mrtví a 24 nakažených

Epidemie legionářské nemoci vypukla koncem minulého týdne v jižním Norsku. Tato bakteriální choroba projevující se jako chřipka si již vyžádala čtyři lidské životy a u dalších 24 nemocných byla pozitivně zjištěna…

OSLO –

Statistika však zřejmě není konečná, oznámily dnes norské zdravotní orgány. První úmrtí pacienta bylo zaznamenáno v sobotu ve Fredrikstadu, asi 80 kilometrů jižně od Osla. V oblasti pak došlo k dalším třem úmrtím.

V současnosti jsou tři pacienti ve fredrikstadské nemocnici napojeni na umělé dýchání, přičemž stav dvou z nich je považován za kritický. Další dva pacienti se

stejnou diagnózou jsou na stanici intenzivní péče.

Zdroj nákazy není zatím znám. Všichni nakažení žijí v oblasti Fredrikstadu a jde vesměs o starší lidi kolem 70 let. Sanitární orgány postupně prověřují všechna klimatizační a chladicí zařízení pracující na principu odpařování vody.

Takových zařízení je však mnoho a prověrka bude ještě několik dní trvat, uvedl norský národní ústav veřejného zdraví. Bakterie legionella žije ve vodě, po jejím odpaření může být roznášena proudem vzduchu a vdechnuta.

Pro její množení je optimální teplota kolem 37 stupňů Celsia, proto se dobře množí

právě v klimatizačních a podobných zařízeních, kde se voda zahřívá, ale nevaří. Legionářská nemoc začíná jako chřipka a později se projevuje podobně jako zápal plic.

Není-li patřičně léčena antibiotiky, je přibližně v deseti až patnácti procentech

případů smrtelná. Z člověka na člověka přenosná není.

Bakterie je známa od roku 1976, kdy byla odhalena jako původce epidemie respiračních onemocnění, která postihla sjezd legionářů v jednom hotelu v americké Filadelfii a v jejímž důsledku zemřelo 34 osob. Odtud pochází název „legionářská nemoc“.

V Evropě se choroba objevuje také, například v severní Francii si před rokem vyžádala osm lidských životů. Zaznamenána byla i ve Španělsku, Británii, Rakousku, Chorvatsku a Izraeli.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!