EU reguluje „zdravotní“ turistiku

Titulní obrázek

Lékaři v ČR by se měli připravit na zvýšený zájem občanů EU nechat si od českých specialistů provést některé ambulantní zákroky. Evropská komise včera předložila balíček opatření stanovujících, za jakých podmínek budou moci pacienti cestovat za zdravotní péčí do zahraničí…

Debatu rozproudil případ Britky, která si v roce 2006 nechala ve Francii udělat endoprotézu, protože doma by na operaci čekala příliš dlouho.

Zaplatila za ni téměř čtyři tisíce liber a ty pak na základě rozhodnutí Evropského soudního dvora v Lucemburku dostala proplaceny britskou pojišťovnou. Řada států se proto nyní obává, že jejich občané začnou ve zvýšené míře cestovat za „odpovídající zdravotní péčí“ za hranice. A hlavně že si ji budou chtít nechat zaplatit ze zdravotního pojištění, jež uzavřeli ve své vlasti.

Česká zdravotní pojišťovna se nebojí

Aby vlády těchto zemí uklidnila, navrhuje evropská komisařka pro otázky zdravotnictví Androula Vassiliouová, aby zdravotní pojišťovny v EU byly povinny hradit pacientům pouze péči mimo nemocniční zařízení, a to maximálně do výše, jakou by dostali zaplacenu ve své zemi.

Podobný „zdravotní turismus“ existuje již dnes v příhraničních oblastech, tvoří ale asi jedno procento všech lékařských úkonů v EU. Česká Všeobecná zdravotní pojišťovna nepředpokládá na základě zkušeností, které získala po vstupu do Evropské unie, velký nárůst čerpání zdravotní péče svých klientů v unijních zemích. „Zdravotní péče v Česku je kvalitní a dostupná.

Žádosti o úhradu nemocniční péče v zahraničí se týkají převážně vybraných výkonů na specializovaných evropských pracovištích,“ uvedl Jiří Rod z tiskového oddělení VZP. Ambulantní péče, za níž klienti vyjíždějí do zahraničí, je jen minimální a je proplácena v českých cenách.

Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!