EU vyslala experta do Turecka, čeká na výsledek testů

Evropská unie vyslala do východního Turecka veterinárního experta, aby na místě prověřil epidemiologickou situaci poté, co tam virus ptačí chřipky usmrtil dvě osoby; dalších až devět lidí údajně bylo nakaženo…

BRUSEL-

Mluvčí Evropské komise Michael Mann dále sdělil, že se čeká na výsledky testů v unijních laboratořích v Británii, které ukážou, zda oběti zemřely skutečně na virus H5N1 nebo na jiný podkmen viru ptačí chřipky.

Podle Manna by vzorky z uhynulé drůbeže měly dnes dorazit do laboratoře ve Waybridge; tkáň lidských obětí bude zkoumána v laboratoři v Colindale. Cílem je zejména zjistit, zda v obou případech jde o stejný virus H5N1.

„Víme, že zemřeli na virus H5, nevíme však ještě, který podkmen to byl,“ řekl Mann. Výsledky testů budou podle něj známy v příštích dnech.

Turecké laboratoře již sdělily, že v tkáni čtrnáctiletého chlapce byl nalezen virus H5N1. Pozornost se nyní soustředí na to, nač zemřela jeho sestra.

Mluvčí dále upřesnil, že dosud nebyl prokázán žádný případ přenosu ptačí chřipky z člověka na člověka. Bude se tedy zjišťovat, zda se bratr a sestra z jedné rodiny nakazili oba od kuřat, nebo zda došlo k přenosu z jednoho na druhého.

Není rovněž jasné, pokračoval, zda nákaza následovala po přímém kontaktu s nemocnými kuřaty, nebo po požití jejich masa. Řádná tepelná úprava kuřecího masa by podle něj měla virus bezpečně zlikvidovat.

Pokud britské laboratoře potvrdí přítomnost H5N1 v tkáni obětí, budou to první lidské oběti této varianty ptačí chřipky poblíž Evropy. Dosud na ni zemřelo přes 70 lidí v jihovýchodní Asii.

Komise upřesnila, že trvá zákaz dovozu živé drůbeže a drůbežích výrobků z Turecka do EU. Zdůraznila, že všechna drůbež prodávaná v unii prochází testováním a její požití je bezpečné.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!