Eurokraté ohrozili léčbu rakoviny

Titulní obrázek

Unijní direktivy mohou ztížit léčení pacientů, stěžují si onkologové. Odborníci na léčbu rakoviny se sešli v Barceloně a vzali si na paškál chystané unijní nařízení o omezení magnetické rezonance. „Jeho cílem je chránit zdraví lékařů, ale bude mít zcela opačný účinek,“ prohlásil profesor John Smyth, šéf evropských onkologických svazů…

Vědce rozčiluje, že směrnice o ochraně před elektromagnetickým zářením znemožní lékařům využití jedné z nejlepších diagnostických metod, magnetické rezonance.

Směrnice má vstoupit v platnost v květnu příštího roku. Lékař, jenž bude poté stát ve vzdálenosti jednoho metru od přístroje, bude podle ní v ohrožené zóně.

Zdraví to neohrozí, ale nemocnice sotva budou riskovat žaloby lékařů na zaměstnavatele za ohrožení zdraví. Panují obavy, že přístroje nepoužijí, aby neporušili směrnici.

Magnetická rezonance je přitom jednou z nejšetrnějších metod, jak zobrazit tkáně člověka. Využívá se hlavně při vyšetřování mozku a míchy. Lékař může vidět i další orgány, navíc v činnosti.

„Rozhořčení lékařů je namístě. Směrnici připravili úředníci, kteří o lékařských metodách nemají ponětí. Magnetická rezonance nikoho nepoškozuje,“ uvedla včera ze Štrasburku česká europoslankyně Zuzana Roithová, sama lékařka.

V Evropě se rok co rok tímto způsobem vyšetří osm milionů pacientů.

„Ale to brzy skončí, protože směrnice zavádí taková množství záření, že každý, kdo pracuje u přístroje, bude moci zažalovat nemocnici u soudu,“ varoval v Barceloně norský profesor Dag Rune Olsen.

Michal Olbrich, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!