Přejít na obsah

Europarlament řešil spor o potraty, liberalizaci odmítl

zpět
11.12.2013
eu, evropská unie
zvětšiteu, evropská unieZdroj: www.ul.ie

eu, evropská unie | Zdroj: www.ul.ie

 

V Evropském parlamentu (EP) se vedla vášnivá debata o liberalizaci potratů. Poslanci totiž zamítli zprávu, která požadovala, aby ženy v celé EU měly možnost po svobodném rozhodnutí přerušit těhotenství.

Zprávu o reprodukčních právech připravila portugalská socialistická europoslankyně Edite Estrelaová, konzervativní většina v parlamentu však prosadila, aby pravomoc rozhodovat o pravidlech či zákazu potratů zůstala výhradně v rukou jednotlivých států.

Přístup k potratům se v zemích osmadvacítky liší. Většina zemí sice interrupce a potraty povoluje, někde však platí pro přerušení těhotenství přísná pravidla nebo dokonce úplný zákaz. Týká se to například silně katolických zemí jako jsou Irsko, Polsko či Malta.

V původním znění vyzývala nezávazná rezoluce státy EU i k tomu, aby ženám, které se rozhodnou pro ukončení těhotenství, nebránily vycestovat tam, kde jim potrat umožní. Mluvilo se v ní rovněž o nutnosti sexuální výchovy.

„Otázky přerušení těhotenství, plánování rodiny a sexuální výchovy Evropské unii nepřísluší řešit. Toto je a bude výhradně zodpovědnost členských států,“ uvedla rakouská europoslankyně Elisabeth Köstingerová z křesťanskodemokratické frakce. Také britský konzervativec Charles Tannock rozhodnutí EP hájil s tím, že do těchto záležitostí by unie neměla mluvit, protože jde „o morální hodnoty“.

Autorka zprávy naopak označila výsledek hlasování za ostudu a projev pokrytectví. Ulrike Lunaceková z frakce Zelených dokonce hovořila o „políčku ženským právům“.


Komentovat článek: Europarlament řešil spor o potraty,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné