Evropská komise spustila svou protikuřáckou kampaň

Evropský komisař Markos Kyprianu si v úterý navlékl oranžovou bundu, do ruky popadl baťůžek a vyrazil před instituce Evropské unie rozdávat pohlednice, propisky a přívěsky propagující „Život bez tabáku“. Na startu celoevropské protikuřácké kampaně nechybělo odhalování obřího loga, pohledná děvčata a mračna televizních kamer a fotoaparátů…

BRUSEL – Komisař postrádal jen kolemjdoucí; nezbylo mu, než obdarovat místní květinářku.

„Kouření je hlavní příčina úmrtnosti v Evropě. Každý rok tabák zaviní smrt 650 tisíc lidí v Evropské unii. Naším cílem je budovat Evropu bez tabáku, život bez kouření,“ prohlásil Kyprianu po spuštění akce, která se z Bruselu v příštích čtyřech měsících

postupně přesune do metropolí ostatních 24 členských zemí a Štrasburku.

V ČR podle odborníků ročně na následky kouření umírá 18 tisíc lidí, tedy 50 každý den. Komisař, který má v evropské exekutivě na starosti zdraví a ochranu spotřebitelů, připustil „jistou rozporuplnost“ politik EU.

Ta na jedné straně bojuje proti zlozvyku i směrnicemi zakazujícími tabákovou reklamu či označení typu „light“ či „mild“ anebo předepisujícími výstražné nápisy na cigaretových krabičkách. Současně však poskytuje subvence pěstitelům tabáku.

Kyprianu doufá, že reforma společné zemědělské politiky časem skoncuje s tímto rozporem a pěstitelé tabáku přejdou k jiným plodinám.

Kyprianu sice pochválil Irsko, Itálii a Maltu za zákaz kouření ve veřejných prostorách jako následováníhodné příklady, ale ujistil, že obdobný zákaz v celé EU není na pořadu dne; jde o rozhodnutí jednotlivých členských zemí.

Škody způsobené kouřením v zemích EU se odhadují na 98 až 130 miliard eur ročně, což odpovídá jednomu až 1,4 procenta hrubého domácího produktu. EU však současně dotuje pěstování tabáku přibližně 900 miliony eur ročně. Protikuřácká kampaň disponuje rozpočtem 72 milionů eur, na čtyři roky.

Cílem je především přesvědčovat mládež, aby kouřit ani nezačínala, povzbuzovat kuřáky, aby skoncovali s návykem, i upozorňovat na rizika pasivního kouření. Kyprianu upozornil, že osm z deseti kuřáků propadá zlozvyku již v mládí, přičemž práh se snižuje ke 13 letům, a pasivní kouření podle lékařských studií zvyšuje riziko předčasné úmrtnosti o 15 procent.

Kampaň, nazvaná „Pomoc – pro život bez tabáku“, spočívá v přímém kontaktu s občany, v tiskových konferencích v jednotlivých metropolích, novinových článcích o škodlivosti kouření.

V červnu se přidají televizní spoty a spustit se má také internetová stránka www.help-eu.com. Bratislava má přijít na řadu na přelomu března a dubna, Praha mezi 5. a 8. dubnem.

Obdobná kampaň „Odvaž se říci ne“ v letech 2002 až 2004 znamenala podle odhadů na miliardu přímých kontaktů s mladými lidmi v tehdejší „patnáctce“.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!