Evropská léková agentura podpořila lék proti malárii

malárie

Lék proti malárii známý pod názvem Mosquirix podpořila Evropská léková agentura (EMA). Tento úřad, který schvaluje léčiva pro použití v Evropské unii, se rozhodl doporučit udělení licence této vakcíně, přestože její účinnost je jen omezená a po určité době mizí, napsaly tiskové agentury.

EMA v prohlášení uvedla, že „přijala kladný vědecký názor“ ohledně možného použití této očkovací látky mimo Evropskou unii. Podle AP jde o krok, který pomáhá urychlit uvedení léků na trh.

Vakcína, kterou vyvinula britská firma GlaxoSmithKline a která je známá také pod označením RTS,S, by se tak podle agentury Reuters mohla stát první očkovací látkou určenou pro lidi proti parazitickým nemocem, jež získá licenci. Mohla by prý pomoci předejít milionům případů infikování malárií v zemích, kde by se lék používal.

AP poznamenala, že Mosquirix chrání pouze třetinu dětí, nicméně mnohým by mohla pomoci preventivně. „Toto není nic převratného, v co jsme doufali,“ řekl agentuře expert na malárii Martin De Smet z organizace Lékaři bez hranic. „Sama tato vakcína není uspokojivá, nicméně je to důležitý krok vpřed,“ dodal.

Očkovací látku musí posoudit Světová zdravotnická organizace (WHO). Ta slíbila, že své stanovisko k tomu, kdy a kde bude možné lék použít, oznámí do konce letošního roku. Nicméně podle odborníků i když po EMA vakcínu schválí i WHO, stane se tento lék jen jednou z mnoha zbraní v boji proti malárii. Nadále bude potřeba distribuovat také lůžkové sítě napuštěné insekticidy, rychlé diagnostické testy a antimalarika.

Testy prokázaly, že očkování touto látkou snižuje pravděpodobnost nákazy malárií u dětí ve věku od pěti do 17 měsíců asi o polovinu. U dětí mezi šesti až 12 týdny jsou však výsledky mnohem horší, riziko se podáním látky sníží jen o 27 procent. V těle látka po podání působí asi ještě čtyři roky, nicméně postupem času ztrácí na účinnosti.

Malárií, přenášenou komářím štípnutím, se ročně nakazí na 200 milionů lidí a podlehne jí kolem 600.000 infikovaných. Velká většina postižených jsou obyvatelé subsaharské Afriky. Více než 80 procent zemřelých tvoří děti mladší pěti let.

Ohodnoťte tento článek!