Farmaceutické skupině Novartis klesl čtvrtletní zisk

Švýcarská farmaceutická společnost Novartis ve druhém čtvrtletí zaznamenala pokles zisku i prodejů a potvrdila, že její hospodaření se vyvíjí v souladu s předpoklady. Obrat k lepšímu očekává v příštím roce.

Čistý zisk firmy z hlavní činnosti klesl meziročně o dvě procenta na 2,85 miliardy dolarů (65 miliard Kč), což je i tak nad mediánem předpovědí analytiků oslovených agenturou Reuters. Očekávali 2,67 miliardy dolarů. Za celé první pololetí se čistý zisk snížil o pět procent na 3,64 miliardy dolarů a prodej o jedno procento na 23,78 miliardy.

Rovněž o dvě procenta, na 12,24 miliardy dolarů se snížil i prodej. Důvodem je především pokles prodeje léku na rakovinu Gleevec, který čelí konkurenci generických alternativ.

Prodej divize zaměřené na péči o zrak Alcon se v porovnání se stejným obdobím 2016 zvýšil o tři procenta na 1,5 miliardy dolarů, přičemž prodej nitroočních čoček vzrostl poprvé od druhého čtvrtletí 2014. I tak však podnik vykázal provozní ztrátu 19 milionů dolarů. Novartis už delší dobu zvažuje prodej Alconu, podle představitelů firmy v úvahu připadají všechny možnosti včetně primární emise akcií (IPO). Hodnota firmy se odhaduje na 25 až 35 miliard dolarů.

Slabé výsledky vykázala firma Sandoz, která objem prodeje sice zvýšila o čtyři procenta, ale jeho hodnota klesla o pět procent na 2,5 miliardy dolarů. Důvodem byly právě cenové tlaky na americkém trhu.

Společnost Novartis předpokládá, že v příštím roce se její hospodaření vrátí k růstu. Konkurenci generik totiž zdatně čelí lék na srdeční selhání Entresto, Cosentyx na lupénku a Kisqali na rakovinu prsu.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!