FBI se snaží zjistit, kde se vzala sněť slezinná na Floridě

V posledních dnech má FBI daleko více práce a mezi obyvatelstvem začíná stoupat nervozita. Dvaadvacet bleskurychle vytvořených speciálních jednotek americké národní gardy loví veškeré podezřelé informace na e-mailech. Každé nezvyklé onemocnění musí lékaři, sanitáři a zdravotnické orgány okamžitě hlásit. V ochranných oděvech agenti FBI hledají důkazy…

Milan Mostýn, Barbara Bublíková, Hospodářské noviny, 10.10.2001

Washington/Praha – Neštovice, mor, sněť slezinná. Od teroristického útoku 11. září na New York a Washington znepokojují tyto choroby Spojené státy. Policie kontroluje zdroje pitné vody a chemické továrny. Americká FBI požádala piloty malých letadel, aby se vyhnuli čemukoli, co by souviselo s práškováním chemikáliemi.

Dvaadvacet bleskurychle vytvořených speciálních jednotek americké národní gardy loví veškeré podezřelé informace na e-mailech. Každé nezvyklé onemocnění musí lékaři, sanitáři a zdravotnické orgány okamžitě hlásit.

V posledních dnech má FBI daleko více práce a mezi obyvatelstvem začíná stoupat nervozita. A důvod? Dva případy smrtelně nebezpečné nemoci sněti slezinné, které se objevily na Floridě.

Případ by nevymyslel lépe ani bulvární floridský časopis Weekly World News, sídlící v budově vydavatelství AMI v Boca Raton.

Právě tam vedou stopy této smrtelné choroby. Opuštěná budova je nyní uzavřena a její okolí hlídáno policií. V ochranných oděvech se v ní pohybují agenti FBI a hledají důkazy o tom, zda nešlo o teroristický čin mezinárodní sítě Al-Káida saúdskoarabského milionáře Usámy bin Ládina.

Na následky plicní formy onemocnění snětí slezinnou zemřel v pátek třiašedesátiletý fotoreportér amerického deníku Sun Bob Stevens. Americká vláda v ten den uklidňovala obyvatelstvo, že jde o ojedinělý případ, byť první od roku 1976. Experti prohlásili, že pokud by se objevila nákaza druhé osoby, byl by to signál pro větší obavy.

Ty ale na sebe nenechaly čekat. Druhý infikovaný, ale nikoliv nemocný, je Stevensův spolupracovník Ernesto Blanco. Ten byl v pondělí hospitalizován v jedné z floridských nemocnic.

Třetí oznámený případ onemocnění ze Severní Virginie se ukázal být pouhou chřipkou. „Laboratorní testy dopadly negativně,“ řekl včera agentuře Reuters lékař nemocnice Prince Williama v Manassasu Thomas Ryan.

„Podnikáme všechno, abychom zjistili původ bakterií a odhalili, jak se mohli nakazit dva lidé,“ uvedli včera představitelé FBI. Guvernér státu Florida a bratr úřadujícího prezidenta Jeb Bush k událostem včera prohlásil: „Musíme být připraveni, ať už biologický a chemický arzenál patří k prostředkům teroristů či nikoliv.“

„Domníváme se, že by se toto vyšetřování mohlo přeměnit ve vyšetřování trestného činu,“ řekl americký ministr spravedlnosti John Ashcroft. „Nicméně v tuto chvíli nemáme dostatek informací na to, abychom přesně věděli, zda se dá nemoc spojit s teroristickým činem,“ dodal.

Přesto existuje několik skutečností, které posilují obavy, že se jednalo o teroristický čin. Americký týdeník Newsweek napsal, že do redakce listu Sun týden po 11. září došel „podivný dopis“. V něm se nacházel zvláštní prášek, v němž mohly být přítomny stopy sněti. Ty byly nalezeny i na klávesnici počítače zesnulého fotografa Stevense.

Jeho spolupracovník Blanco pracoval v podatelně. Mohl tedy být nakažen došlou poštou.

Bennet Bolton, reportér deníku The National Inquirer řekl, že koncem srpna nebo začátkem září poslal bývalý redakční elév arabského původu do redakce e-mail. Napsal: „Připravím vám překvapení.“

Podivnou shodou okolností je, že v blízkosti Stevensova bydliště se letos v létě pohyboval jeden ze sebevražedných útočníků Mohamed Atta. Ten si zde nejméně třikrát najal malé letadlo.

Zda se snětí slezinnou nakazili i další lidé, ukáží příští dny. Všech pět set zaměstnanců vydavatelství AMI muselo podstoupit testy a vystát si dlouhou frontu ve zdravotnickém středisku v Delray Beach. Všem jsou také preventivně aplikována antibiotika. Výsledky testů se očekávají v průběhu týdne.

Podle odborníků nakažená osoba nemusí vykazovat žádné symptomy nemoci několik dní, ba týdnů. Inkubační doba se totiž pohybuje od jednoho do šedesáti dnů. Podle Stevena Wiersma, špičkového experta v oboru, by se ale u případných pacientů měly příznaky projevit do deseti dnů.

Ohodnoťte tento článek!