Firmy USA čelí vyšším nákladům na zdraví budováním klinik

Stále více amerických podniků čelí ohromnému nárůstu nákladů na zdravotní péči v USA radikálně, a to budováním vlastních klinik, ve kterých zaměstnanci mohou získat veškerá klasická ošetření, od zubních po porodnická…

NEW YORK –

Tiskárna Quad Graphics ve státě Wisconsin se stala průkopníkem, když před 15 lety otevřela svou první kliniku v zemi, kde se neplatí všeobecné zdravotní pojištění a kde podniky často přebírají velkou část nákladů na soukromé pojištění svých zaměstnanců.

Na začátku byl v Quad jen jeden lékař, jedna sestra, jedna ošetřovna a jedna čekárna, vzpomíná vedoucí zdravotních služeb firmy Leonard Quadricci.

Dnes tato soukromá společnost, jejíž kapitál v vlastní 12 tisíc zaměstnanců, má pro devět továren čtyři kliniky a 30 lékařů.

Náklady na jednu kliniku jsou asi 800.000 dolarů, říká Quadricci s tím, že tato investice se podniku rychle vrací. Quad tak vydává o zhruba 30 procent méně za zdraví zaměstnanců než jiné místní podniky (6000 dolarů za osobu ročně).

Experiment zaměstnanci podpořili. Na 80 procent z nich začalo využívat zařízení firmy, ostatní raději za každé vyšetření zaplatí o 30 procent více, aby si mohli vybírat lékaře mimo podnik.

Quadricci ujistil, že vedení velmi odpovědně přistupovalo k uchování důvěrnosti zdravotních údajů svých zaměstnanců a přijalo v tomto směru potřebné kroky.

Na stejnou cestu jako Quad se vydaly další firmy, například telekomunikační služby Sprint, zásilková služba Pitney Bowles a chovatel kuřat Perdue Farms; tuto možnost nyní studuje také americká pobočka firmy Toyota.

Sprint otevřel v říjnu kliniku ve městě Kansas City ve státě Missouri u svého sídla s 13.500 zaměstnanci.

Toto řešení snižuje výdaje podniku na zdraví a zvyšuje produktivitu práce, protože je jednodušší se objednat k lékaři, čímž lidé neztrácejí tolik času, vysvětluje mluvčí Jennifer Bosshardtová.

Sprint věří, že ušetří na zdravotních výdajích 750 tisíc až milion dolarů ročně. Původní investice kolem 500 tisíc dolarů se podle všeho vrátí za šest měsíců po otevření kliniky, předvídá vedení společnosti.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!