Francie zvažuje další kroky proti pasivnímu kouření

Kvůli pasivnímu kouření umírá ročně ve Francii 3000 lidí, řekl u příležitosti dnešního Světového dne bez tabáku francouzský ministr zdravotnictví Philippe Douste-Blazy…

PAŘÍŽ –

Zároveň dal najevo, že zvažuje úplný zákaz kouření na veřejných místech, zvlášť na pracovištích a v restauracích. Ve francouzských restauracích mají být pro kuřáky vyhrazeny oddělené prostory.

Ministr ale řekl, že dvě třetiny restauračních zařízení to nerespektují. V nedávném průzkumu se přitom pro zákaz kouření v restauracích vyslovilo 71 procent Francouzů.

V případě barů to bylo 64 a v případě diskoték 60 procent. Úplný zákaz kouření na pracovištích si přeje 74 procent Francouzů. Ministr řekl, že do podzimu má být vypracována zpráva o podmínkách zavedení úplného zákazu kouření na veřejných místech, zvlášť na pracovištích.

Podle odborníka na plicní choroby Bertranda Dautzenberga je v pařížských nočních klubech znečištění monoxidem uhlíku tisícpětsetkrát vyšší, než jsou povolené normy.

Ve Francii se v letech 1999 až 2003 snížil počet kuřáků o 1,8 milionu a tendence ke snižování se udržela i loni, řekl ministr. Loni podle statistik kouřilo 33 procent mužů ve věku 12 až 75 let. V roce 1999 to bylo 36,6 procenta.

U žen se procento kuřaček ve stejném období snížilo ze 30 na 27 procent. Na snížení má značný podíl prudké zdražení tabákových výrobků.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!