Francouzi a Němci se obávají škrtů ve zdravotnictví

Francouzští lékaři, odbory i levicoví poslanci nalezli nepřítele: kritizují plány vlády, která chce zeštíhlit nákladné zdravotnictví. Proti reformám protestují také v Německu. Lékaři varují vládu, že možná bude nutné zavřít stovky klinik. Zdravotnictví obou velkých si přitom nestojí v mezinárodním srovnání nijak špatně…

Naopak: Francie bývá oceňována v žebříčcích Světové zdravotnické organizace na předních místech z hlediska využití kapacit a kvality péče. Úspěchy odškrtávají i Němci.

Kde je tedy potíž? Vadí jedna věc: chod resortu je nákladný.

Odmítavá reakce lékařů

Francouzi se mohli seznámit s podstatou reforem v uplynulém týdnu, kdy vládní představy odhalil ministr Philippe Douste-Blazy. Socialisté plán odmítli. Ministr Douste-Blazy podle nich obešel skutečné problémy, které srážejí vyhlídky nemocnic. Lékaři hovořili spíše obecně, o obavách z budoucnosti oboru.

Odbory svolaly na příští týden celonárodní protest, který by měl vládní plán zpochybnit.

Vláda reaguje výčtem čísel. Francouzské zdravotnictví ztrácí každou minutou 23 tisíc eur. Letošní rok zakončí ztrátou 13 miliard eur. Pokud by šlo vše dál beze změn, schodkový systém by se zcela zhroutil v roce 2020.

Ministr Douste-Blazy nabízí úspory: do roku 2007 plánuje ušetřit 15 miliard eur.

„Vysvětlovali jsme lidem posledních dvacet let, že systém míří do záporných čísel,“ uvedl Douste-Blazy pro televizi France 2. Systém mohou podle něj přivést do rovnováhy pacienti, kteří jsou ochotni připlatit. „Potom si musíme zvyknout na rozdíly v kvalitě péče,“ dodává ministr.

Nejméně jedno euro si pacient připlatí i tak, za každou návštěvu lékaře. Pro srovnání: značně okleštěný reformní plán v sousedním Německu přinesl podobné řešení, čtvrtletně se platí za návštěvu lékaře deset eur.

Vše bude průhlednější

Němečtí zdravotníci adresovali v posledních týdnech vládě tři veřejné dopisy. Obávají se, že zeštíhlením resortu se stane péče pro podstatnou část pacientů nedostupná. Kritizují způsob, jakým míří k nemocnicím peníze. Dříve platily pojišťovny podle listu Frankfurter Allgemeine Zeitung jednoduše 150 až 400 eur za každý den pobytu pacienta. Každá nemocnice si účtovala v rozmezí podle potřeby.

To se změnilo. Vznikly nové kategorie, podle kterých bude pacient ohodnocen. Pro mnohé nemocnice to bude znamenat menší příjmy.

Ministerstvo vysvětluje, že až dosud byly přepláceny jednoduché zákroky a nedostávalo se peněz na potřebné těžké případy. Tajemník spolkové ministryně Theo Schröder doufá, že to nová pravidla odstraní.

„Nyní je například transplantace většinou podhodnocená na jednu třetinu,“ vysvětluje lékař Martin Siess z Mnichovské univerzitní kliniky. „Pokud zadlužená nemocnice bude vědět, že zákrokem ztratí peníze, hrozí nebezpečí, že pacient se nedočká odpovídající péče.“

Utnout velké utrácení

Ve Francii plánují také další změnu. Zbytečným vyšetřením by mělo zabránit nové pravidlo, podle které bude muset návštěvě specialisty předcházet konzultace se stálým rodinným lékařem.

V tomto směru inspirují Francii Britové, kteří zase sledují se zájmem kvalitu francouzských klinik.

Jiří Sládek, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!