Francouzská vláda chce zabránit opakování loňské letní tragédie

Francouzská vláda včera oznámila plán, který má zabránit opakování loňské tragédie, kdy v důsledku letních veder zemřelo 15.000 lidí. Plán je zaměřen především na prevenci a na lepší ochranu starých lidí…

PAŘÍŽ – kteří tvořili většinu loňských obětí.

Jeho výrazná část se týká zajištění lepší koordinace mezi státními úřady mezi sebou i se zdravotnickými zařízeními. Stát poskytne více než 20 milionů eur (640 milionů korun) na vybavení aspoň jedné místnosti v domovech důchodců chlazením. Výrobci chladicích zařízení dají zakázkám ministerstva zdravotnictví přednost. Lidé, kteří se cítí ohroženi vedry, se budou moci zapsat na zvláštní seznamy, aby jim byla věnována zvýšená pozornost.

Při vyhlášení nejvyššího stupně pohotovosti bude předseda vlády moci rozhodnout o případném zrekvírování všech civilních i vojenských prostředků pro zvládnutí situace.

Opatření podobného rázu včera oznámila také pařížská radnice, která na ně vydá 4,8 milionu eur. Loni zemřelo v Paříži v důsledku veder přes 1100 lidí.

Nebývalá horká vlna zastihla loni Francii nepřipravenu. Nemocnice nebyly schopny zvládnout příval pacientů, komunikace mezi odpovědnými místy vázla. Vláda, která se kvůli tomu stala terčem velké kritiky, přiznala nedostatky a už loni oznámila řadu kroků k nápravě. Její tehdejší postup je stále jedním z důvodů její nepopulárnosti.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!