Francouzská vláda pro zákon umožňující „důstojnou smrt“

Francouzská vláda je pro přijetí zákona, který by dal beznadějně nemocným právo dosáhnout od lékařů přerušení léčby, a tedy zkrácení jejich utrpení. Eutanazie, tedy aktivní přispění k úmrtí takových pacientů, by však byla dál zakázána…

PAŘÍŽ – Parlament by se měl návrhem zákona zabývat ještě letos. V rozhovoru pro dnešní list Le Figaro to řekl francouzský ministr zdravotnictví Philippe Douste-Blazy.

Ministr uvedl, že Francie nepůjde cestou Nizozemska a Belgie, kde byla předloni eutanazie legalizována. Beztrestnost eutanazie podle něj „nepřichází v úvahu, protože by to zpochybnilo zákaz práva zabít. Způsobení smrti bude zákon dál trestat. Vytváříme právo nemocného odmítnout zbytečnou nebo nesmyslnou léčbu.“

Vypracování zákona jednomyslně doporučila před dvěma měsíci parlamentní komise, vytvořená pod dojmem případu mladého muže, který po autohavárii v roce 2000 ochrnul, oslepl, ohluchl a oněměl a kterému matka a lékaři na jeho přání pomohli zemřít. Matka ho uvedla do komatu podáním toxické látky a lékař krátce nato vypnul jeho dýchací přístroj a dal mu smrtící injekci.

Podle platných zákonů hrozí matce pět let vězení a lékaři vězení na doživotí. Ministr v rozhovoru přímo neřekl, že lékař by byl stíhán, i kdyby byl přijat navrhovaný zákon. Připomněl ale, že zákon se bude týkat nemocných, kteří jsou „na konci života“, což nebyl případ uvedeného mladíka.

Návrh stanoví mechanismy, jejichž prostřednictvím může nemocný dosáhnout od lékařů zastavení léčby, která je udržuje při životě. Jeho žádost musí být opakovaná a rozhodnutí lékařů musí být kolektivní. Lékaři přitom musejí nemocnému vysvětlit důsledky jeho volby a musejí mu dál podávat léky tišící bolest. V případě nemocného, který už není při vědomí, se mohou lékaři řídit jeho předem sepsanou vůlí, nebo vůlí člověka, na kterého tuto pravomoc předem přenesl.

V Belgii bylo během prvního roku platnosti zákona o eutanazii zaznamenáno asi 200 případů, tisk ale psal, že ve skutečnosti jich bylo asi třikrát tolik. V Nizozemsku bylo loni hlášeno 1815 případů eutanazie a pomoci při sebevraždách.

V České republice dosud trestní zákoník nerozlišuje mezi eutanazií a vraždou. Za eutanazii tak lze teoreticky dostat až výjimečný trest. Podle nového trestního zákoníku, který v červnu schválila vláda a který budou ještě posuzovat poslanci, je

eutanazie trestný čin se sazbou až šest let vězení.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!