Přejít na obsah

Gašparovič hrozí lékařům

zpět
25.11.2011
Ivan Gašparovič
zvětšitIvan GašparovičZdroj: www.wikimedia.org

Ivan Gašparovič | Zdroj: www.wikimedia.org

 

Slovenským pacientům nastávají těžké časy. Kvůli boji lékařů za vyšší platy už některé nemocnice začaly rušit naplánované operace a přestaly přijímat nové pacienty. Dva tisíce lékařů, kteří hrozí hromadnou výpovědí, by totiž nemocnicím citelně chyběly.

Například v nemocnici v Dolném Kubíně podali mimo gynekologů výpověď všichni lékaři.

„Obáváme se, že v ohrožení bude zdraví i život pacientů,“ citovaly ředitele nemocnice Jozefa Mintála slovenské Hospodárske noviny. Například ve skalické nemocnici dokonce zvažují, že budou kritickou situaci řešit posíláním pacientů do příhraničních českých nemocnic. Do sporu ve středu večer nečekaně razantně vstoupil prezident Ivan Gašparovič. Ten nespokojené lékaře přitlačil ke zdi hrozbou, že požádá vládu o vyhlášení výjimečného stavu, pokud do soboty nestáhnou své výpovědi. „Lékaři pak budou muset nastoupit do práce,“ řekl prezident.

Těm, kteří by to odmítli, by přitom hrozilo trestní stíhání – a to i po vypršení výpovědní lhůty. Podle slovenských zákonů lékaři během nouzového stavu, který může trvat maximálně 90 dní, pracují za 70 procent mzdy. To by mohlo dál posílit napětí, protože jádrem konfliktu jsou právě platy lékařů. Zatímco ministr zdravotnictví Ivan Uhliarik by je zvýšil o 300 eur (zhruba 7500 korun), lékařům se to zdá málo.

Po více než šestihodinovém středečním jednání neuspěla ani premiérka Radičová, která nabídla na příští rok růst platů zhruba o 30 procent. „Nemám kouzelnou hůlku, abych dokázala najít víc finančních zdrojů, než nabízím,“ argumentovala politička. Oběstrany takbudoumítna dnešní společné schůzce zřejmě poslední šanci, jak v relativním klidu dosáhnout dohody. Po posledním jednání se přitom přímo před kamerami televizních štábů odehrála ostrá roztržka.

„Přišli jsme s kompromisním řešením a během rozhovoru jsme nabídli další kompromis. Bohužel ze strany vlády jsme dostali jen jednu nabídku,“ postěžoval si člen vedení lékařských odborů. „To je neuvěřitelné, ani to nebudu komentovat. To ani nebudu komentovat, abychom se v pátek vůbec mohli posadit za jednací stůl,“ rozčílila se pak Radičová.

Čeští lékaři letos na jaře při prosazování platových požadavků letos uspěli. Díky akci Děkujeme, odcházíme si na státu vymohli zvýšení tarifních platů o 5000 až 8000 korun měsíčně.


Komentovat článek: Gašparovič hrozí lékařům

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Gašparovič hrozí lékařům

Komentáře

další 2 komentáře
názor možné cesty  | 10. 12. 2012 13:35

Otázka tedy zní vydrží 90dnů spíše zaměsnanci dodržování zákoníku práce nebo vydrží vláda nepadnout ? Z nouzového stavu je také možná cesta nskému puči, protože branné složky chtějí mít své jisté.

medik plat 8.000 EURO  | 25. 11. 2011 17:19

plat 8.000 EURO, problem je urcite ve vysce platu, normalni lekar v normalni demokracii v Bundesrepublik Deutschland ma tabulkovy plat 8.000 EUO mesicne tedy primar kliniky a prvotridni chirurg ma v soukrome klinice i 300.000 EURo rocne je staly problem jak resit to zda zvysit plat lekaru z 1.000 EURo o 30% na 1.300 EURo nebo jim dat normalni plat v bezne demokracii, pokud maji plat mensi nez svacinarka asi by nemeli vykonavat nejnarocnejsi povolani na tehle planete v Cesku a na Slovensku ale opravdu dejit do BRD,Rakouska, Svýcarska, Norska, Svédska, Britanie a USA kd dostane prvotridni lekar prvotridni financni odmenu za nejnarocnejsi praci sveta

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné