Globální krize: nemoc AIDS, kterou svět ignoruje

Titulní obrázek

…Aktivisté bojující proti nemoci AIDS poukazují na to, že dnes dospělo mnoho lidí, kteří jsou příliš mladí na to, aby si pamatovali rozsáhlé informační kampaně varující před AIDS, jaké organizovala britská vláda v osmdesátých letech… Každý desátý Brit si myslí, že proti viru HIV existuje lék…

Choroba AIDS postihuje celosvětově několik desítek milionů lidí, ale Evropa se přestala nemoci AIDS bát. Celkem bylo infikováno celosvětově virem HIV asi 52 milionů lidí, z nichž 16 milionů už zemřelo. S infekcí žije 36 milionů lidí. Nejhůře byla postižena Afrika, tam denně na AIDS umírá 5500 osob. Vládnou však obavy, že Asie Afriku rozsahem epidemie nemoci AIDS předstihne. Avšak nejdramatičtější vzrůst v počtu infikovaných osob virem HIV byl v roce 1998 zaznamenán na území bývalého Sovětského svazu a v různých zemích východní Evropy. Na světě žije s virem HIV asi 1,4 milionu dětí.

Podle informací britského ministerstva zdravotnictví žije v šedesátimilionové Británii s virem HIV asi 10 000 lidí, kteří o tom nevědí. Začátkem roku 2000 žilo v Británii 20 800 lidí s virem HIV – za poslední čtyři roky tento počet stoupl o čtyřicet procent. Očekává se, že za další tři roky stoupne o dalších čtyřicet procent. Do konce roku 2003 prý bude v Británii 29 000 osob, infikovaných virem HIV. Z těchto přibližně 30 000 osob bude asi 16 000 infikováno prostřednictvím homosexuálního sexu, 11 500 prostřednictvím heterosexuálního sexu a asi 1500 prostřednictvím drogové závislosti. Odhaduje se, že asi třetina homosexuálních a bisexuálních mužů, kteří mají virus HIV, o tom nevědí a více než polovina heterosexuálních mužů infikovaných virem HIV, kteří žijí v sedmimilionovém Londýně, o své infekci nevědí.

Aktivisté bojující proti nemoci AIDS poukazují na to, že dnes dospělo mnoho lidí, kteří jsou příliš mladí na to, aby si pamatovali rozsáhlé informační kampaně varující před AIDS, jaké organizovala britská vláda v osmdesátých letech. Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že navzdory nákladným informačním kampaním si stále ještě velké množství lidí není vědomo rizika infekce virem HIV. Každý desátý Brit si myslí, že proti viru HIV existuje lék a dalších 10 procent Britů si není jisto, zda existuje. Jen třetina mladých lidí ve věku 15-24 let uvedla, že je povědomí o existenci viru HIV přimělo, aby změnili svůj přístup k sexu. Dosud skutečně neexistuje lék proti viru HIV. Byly vyvinuty nové, silné léky, takže vzniká plná choroba AIDS na Západě u menšího počtu lidí.

Britské listy, 20.04.2001

Ohodnoťte tento článek!