Google sází na biologická léčiva, investuje s Novartisem

Americká internetová společnost Google investuje spolu se švýcarským farmaceutickým koncernem Novartis 300 milionů dolarů (sedm miliard korun) do fondu investiční firmy Medicxi.

Google sází na to, že evropské biotechnologické společnosti vyvinou léky, které budou znamenat průlom v dosavadní léčbě pacientů, informovala o tom agentura Reuters. Google je součástí skupiny Alphabet. Medicxi uvedla, že Novartis a Verily, což je divize Alphabetu, jsou spolu s Evropským investičním fondem klíčovými investory nového fondu. Ten bude kapitálově podporovat jak soukromé, tak státní firmy, jejichž produkty už dospěly do druhé fáze klinického vývoje. Zaměřen je na vývoj léků v zavedených evropských biotechnologických společnostech.

Verily přitom už se společnostmi GlaxoSmithKline, Sanofi, Novartis a Johnson & Johnson spolupracuje na aplikaci nových technologií v široké škále oblastí, od léčby cukrovky po robotické operace. Z dalších subjektů skupiny Alphabet pracuje Calico na vývoji přípravků proti stárnutí a podnik GV investoval do desítek začínajících zdravotnických zařízení, většinou ve Spojených státech.

Celkové příjmy evropského biotechnologického průmyslu podle údajů konzultační firmy EY činily v roce 2015 25 miliard dolarů, zatímco v USA to bylo 108 miliard USD.

Ohodnoťte tento článek!