Hlavní lékař v Sieře Leone bojující proti ebole se sám nakazil

Ebola, virus,Ebola virus

Hlavní lékař bojující v západoafrickém státě Sierra Leone proti epidemii smrtící eboly se sám touto nemocí nakazil. Přibyl tak na rozrůstající se seznam zdravotníků, kteří se nakazili při snaze zastavit šíření této choroby v západní Africe, uvedla agentura Reuters.

Ebola od letošního února, kdy se v této oblasti objevila, zabila nejméně 632 lidí v Guineji, Libérii a Sieře Leone. V zasažených zemích sílí hněv obyvatel nad tím, co vnímají jako neschopnost vlády zabránit nemoci v dalším postupu. Liberijec, jehož čtrnáctiletý bratr na ebolu zemřel, ve středu na protest zapálil místní ministerstvo zdravotnictví. Část budovy byla zničena.

Sierraleonský prezidentský úřad v oficiálním prohlášení uvedl, že devětatřicetiletý Sheik Umar Khan, místní virolog, který léčil více než stovku pacientů nakažených ebolou, byl převezen do lékařského zařízení, které vede mezinárodní charitativní skupina Lékaři bez hranic (MSF). Nemocniční zdroje potvrdily, že nakažený doktor dosud žije; žádné další podrobnosti neuvedly.

Sierraleonské ministerstvo zdravotnictví Khana označilo za „národního hrdinu“ za jeho boj proti epidemii, která si jen v Sieře Leone dosud vyžádala více než 200 obětí.

Na ebolu neexistuje žádný lék ani vakcína. Tato nemoc může zabít až 90 procent lidí, kteří se jí nakazí; úmrtnost při nynější epidemii v západní Africe je podle odborníků kolem 60 procent.

Zatím není jasné, jak se Khan nakazil. Jeho kolegové agentuře Reuters sdělili, že se vždy pečlivě chránil, nosil speciální overal, masku, rukavice i obuv. Před třemi dny zemřely na ebolu tři zdravotní sestry pracující ve stejném zdravotním středisku jako nakažený lékař.

Ohodnoťte tento článek!