Hyde Park: Jak se žije lékařům na severu Iráku?

Mariwan Majid, kardiochirurg z FN Královské Vinohrady, popisuje své zážitky z nedávné návštěvy rodného Kurdistánu. „Ve zdravotnictví se k lepšímu nic nezměnilo. Potvrdilo se to, co jsem popisoval v nedávném rozhovoru pro Zdravotnictví a medicína. Lékaři si dělají, co chtějí. Chybí jakýkoliv systém…“

Do dalšího dílu seriálu Hyde Park přispěl Mariwan Majid, kardiochirurg z FN Královské Vinohrady, který popisuje své zážitky z návštěvy rodného Kurdistánu:

Zatímco se média soustřeďují na boje a chaos vládnoucí na jihu země, v severní části Iráku, kterou jsem nedávno navštívil, se pěti miliónům tamějších Kurdů podařilo vybudovat takřka zázrak: finančně soběstačnou a zákony respektující demokracii. A to na Blízkém východě.

Jinde v Iráku musí Koaliční dočasná správa vydávat miliardy dolarů, aby zhroucený stát udržela v nouzovém režimu.

Zatímco zbytek irácké populace se oddává na Blízkém východě populární vášni, kterou je obviňování druhých z vlastního neštěstí, Kurdové si vyhrnuli rukávy a dali se do práce.

Tady je lekce pro Irák – ale také pro tvůrce americké politiky, kteří trvají na tom, že Kurdistán musí zůstat součástí krvácejícího Iráku.

Během dubna v arabském středu a jihu Iráku povstalci, náboženští extremisté a mezinárodní teroristé rozpoutali orgie únosů a vražd amerických vojáků.

Ale tady na severu, ve městě Slémání (As-Sulajmáníja), které je metropolí jedné ze dvou regionálních vlád iráckých Kurdů, je aktuální starostí státních úředníků sestavovat územní plán, vymáhat na stavebních firmách zprávy o ekologickém dopadu jejich staveb a prosazovat financování vzdělání jako prioritu.

Zdravotnictví stále bez systému

Ve zdravotnictví se k lepšímu nic nezměnilo. Potrdilo se to, co jsem popisoval v nedávném rozhovoru pro Zdravotnictví a medicína (viz článek Lékař v Iráku je nepostižitelný).Lékaři si dělají, co chtějí. Chybí jakýkoliv systém. Neexistuje tam jediná pojišťovna. Vše z ruky pacina do ruky lékaře.

Lékaři v Kurdistánu vyšetřují pacienta bez ohleduna svou specializaci. Například kardiologneodmítne pacienta s endokrinologickýmonemocněním, nepošleho k endokrinologovi.

Lékaři pracují dopoledne státních nemocnicích, od 15 hod do 19 hod mají soukromou ordinaci.

Vyšetřují pacienta bez ohledu na svou specializaci. Například kardiolog neodmítne nebo nepošle pacienta s endokrinologickým onemocněním k endokrinologovi.

Každé další vyšetření je účtováno zvlášť ( EKG, RTG, laboratoř, ECHO, SONO, CT), léky si hradí pacient sám.

Otázka je co s tím? Já jsem se snažil místním zdravotníkům vysvětlit, jak udělat irácké zdravotnictví lepší, především pro pacienty. Řekli mi, že na to jsem krátký.

O změnu se už pokoušelo několik lékařů přede mnou, kteří mají zkušenosti s tím, jak zdravotnotnictví funguje na západě. Marně. Přesto nejsem pesimistou a věřím, že se to musí změnit a že to bude fungovat.

Práva žen v Kurdistánu

Ženy se na ulicích procházejí svobodně a bezpečně, oblečené jak chtějí. Jen menší část z nich dává přednost islámskému šátku, kterým si zakryjí vlasy, ale obličej nikdy. Předseda regionální vlády Barham Sálih se chystá zvýšit zastoupení žen na vládních postech

NAPIŠTE NÁM!
Trápí vás problémysoučasného zdravotnictví?Chcete se podělit o své zážitky?Do rubriky Hyde Parkmůžete přispět i vy!
i.blahova@sanomamag-praha.cz.

O ženách říká, že pracují „stejně tvrdě“ jako muži a že jsou „naprosto neúplatné“. K nuceným sňatkům zde nedochází. Přes 45% studentů na místní univerzitě tvoří ženy. Obě pohlaví se vzdělávají společně. Internet mohou používat všichni studenti bez omezení.

Kurdistán není Irák

V univerzitní obci neexistuje cenzura nebo politické tlaky. Ani kterýkoli z bohatých ropných států Perského zálivu se této zemi, která vždycky byla chudá, nevyrovná ve svobodě a v úrovni vzdělání. Ano, existuje zde Katedra islámského práva, ale ta je jen jednou z celkových 16 kateder – a to zdaleka ne tou nejpopulárnější.

Přes to všechno kurdská vláda stále není spokojená. Doufá, že k rozvoji jejího lidského potenciálu přispěje zřízení „americké“ univerzity na světové úrovni.

Zbytek Iráku se hroutí, ale tady na severu jako by Kurdové závodili ve zlepšování infrastruktury a v otevírání pracovních příležitostí. Zahraniční obchodníci jsou vítáni, zástupci cizích firem se tady nevraždí. Dokonce i Turci – dlouholetí nepřátelé Kurdů – zde investují.

Samozřejmě, Kurdové také mají spoustu závažných problémů. Po desetiletích nedostatečných investic do elektrické sítě se nyní, kvůli rostoucí místní ekonomice, musely uvalit zvýšené daně na proud.

Ropné produkty se musí dovážet – a to jsme v naftové zemi. Také jsou zde statisíce vnitřních uprchlíků, které vyhnal z domovů Saddám Husajn a které dnes čeká nejistá budoucnost.

Tam, kde už teď existuje demokracie a vláda zákona, tam by Spojené státy měly podávat pomocnou ruku. Kurdistán, to prostě není Irák. Jeďte tam a uvidíte.

MARIWAN MAJID (30) :
narozen 1973 v severoiráckém městě Halabja
1993 až 2000 – studium medicíny v Praze
od roku 2000 – pracuje na kardiochirurgii
v pražské FN Královské Vinohrady
2003 – získal české občanství

www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!