IHT: USA hledají inspiraci v evropském zdravotnictví

Titulní obrázek

O švýcarské a nizozemské zdravotnictví je v poslední době ve Spojených státech nebývalý zájem. Zdravotnické systémy v těchto dvou evropských zemích jsou totiž založeny na principech podobných současným návrhům na reformu amerického zdravotnictví nejméně dvou kandidátů na budoucího amerického prezidenta…

Navíc vedoucí činitelé z amerického ministerstva zdravotnictví plánují v nejbližší době navštívit Nizozemsko i Švýcarsko, aby získali inspiraci, napsal list International Herald Tribune.

Ministr zdravotnictví a sociální péče Michael Leavitt míří do Švýcarska již 7. listopadu a pak se na dva dny přesune do Haagu. Jeho program je přecpán schůzkami s ministry, vedením nemocnic, pacienty i ochránci jejich práv.

Podle prohlášení ministerstva je Leavittova návštěva těchto evropských zemí reakcí na skutečnost, že experti na zdravotnictví Washingtonu doporučili švýcarský i nizozemský model.

Ve Švýcarsku a Nizozemsku si každý musí ze zákona hradit zdravotní pojištění, jinak zaplatí penále. V těchto zemích ale neexistuje vazba zdravotní péče na zaměstnavatele. O vše se starají soukromé pojišťovny a nemocnice.

„Slýcháme od mnoha lidí, co dělají do zdravotnictví, že tyto země provádějí spoustu nových věcí, co se dostupnosti zdravotní péče týče. Ministr chtěl proto na vlastní oči vidět, jaká je situace,“ říká nejmenovaný představitel ministerstva.

Leavittova cesta do Evropy podle něj zatím není signálem toho, že by Bushova administrativa vážně uvažovala o některých zásadních reformách. „Nepřipravujeme nic, co bychom předem neoznámili,“ dodává. „Nepropagujeme švýcarský a nizozemský systém. Ale pokud existuje něco, co bychom o jejich zdravotnictví měli vědět, měli bychom se do toho pustit.“

Jiní však o zdravotnictví těchto evropských zemí uvažují velmi vážně. Návrhy na reformu zdravotnictví demokratických prezidentských kandidátů Hillary Clintonové i Johna Edwardse se švýcarským i nizozemským zdravotnictvím mocně inspirují.

Také úpravy zdravotnictví ve státě Massachusetts, které navrhl bývalý guvernér tohoto státu a současný republikánský kandidát na prezidenta Mitt Romney, byly utvářeny podle švýcarského vzoru. Je však nutné dodat, že Romney tyto návrhy nezakomponoval do své nynější předvolební kampaně na post hlavy USA.

Také demokratický senátor Ron Wyden a jeho republikánský kolega Robert Bennet již předložili v Kongresu návrh novely zákona o zdravotnictví, tzv. Health Americans Act, který se v mnohém inspiruje nizozemským systémem. Podle Wydena je i současná návštěva ministra Leavitta součástí narůstajícího zájmu republikánů o systém zdravotní péče dostupný pro všechny, který by zahrnoval individuální odpovědnost a soukromé poskytovatele zdravotnických služeb.

„Myslím, že cesta pana Leavitta je pozitivním signálem,“ říká Wyden.

Mluvčí asociace sdružuje americké zdravotní pojišťovny, America's Health Insurance Plans (AHIP), Susan Pisanová říká, že ji příjemně překvapilo načasování ministrovy cesty do Evropy. Tento týden prý AHIP shodou okolností pořádá setkání, kterého se zúčastní zástupci švýcarských a nizozemských zdravotních pojišťoven, kteří představí své evropské iniciativy.

Tato akce má prý pomoci narušit ustálenou představu, že zdravotní pojištění, které bude díky pojištění dosažitelné pro všechny občany, musí být nutně centrálně organizované vládou.

„Jediné modely, na něž se tady zatím soustředíme, jsou ty v Kanadě a Velké Británii,“ říká Pisanová. „Proto jsme si řekli, že dává smysl pochopit, jak to funguje v zemích, kde je v rámci systému povinné zdravotní pojištění, které se ale spoléhá především na soukromý sektor,“ dodává.

Evropským modelem se nechal inspirovat také prezident výzkumné organizace AcademyHealth David Helms, který v říjnu s odborníky probíral možnosti a omezení nizozemského zdravotnického systému přímo v Nizozemsku.

Podle Helmse představuje Nizozemsko ideální model pro Spojené státy, protože vyřešilo dva základní problémy: země přešla ze systému, kde je pojištění vázáno na zaměstnavatele, na jiný, v jehož rámci je pojištění záležitostí individuální. Zároveň však je Nizozemsko schopno zajistit dotovanou zdravotní péči pro sociálně slabší.

Také podle profesora zdravotnické politiky na Harvardově univerzitě Roberta Blendona by systém podobný nizozemskému či švýcarskému mohl v USA fungovat. Podle něj to ukazuje také skutečnost, že se ujaly reformní návrhy v Massachusetts i Kalifornii, vypracované částečně podle evropského modelu.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!