Indie má první vzdělávací televizní kanál

Miliony nevzdělaných obyvatel Indie brzy získají neomezený přístup ke vzdělání, a to díky nově vybudovanému kanálu EDUSAT, který je – jako první na světě – věnován pouze osvětě…

Uvedl to server New Scientist.

V Indii žije podle odhadů tamní vlády přibližně 35 procent negramotných lidí. Madhavan Nair, předseda organizace Indian Space Research, uvedl, že země by potřebovala zřídit každoročně 10 tisíc nových škol, což samozřejmě není možné. EDUSAT je tedy nejschůdnějším řešením současné situace.

Virtuální třídy

EDUSAT bude pro „vyučování“ využívat virtuální třídy. Ty by měly zajistit jak vzdělávání dětem ve vesnicích v odlehlých částech Indie, tak vyšší vzdělání studentům, kteří nemají přístup k odpovídajícímu technickému zázemí. Rovněž zde budou vzdělávací programy pro dospělé a tréninkové moduly pro učitele.

„Je to unikátní mise a my jsme šťastni, že se nám podařilo ji dovést do zdárného konce,“ řekl Nair. H. P. Dixit, vicekancléř Indra Gandhi Open University, dodává: „Bude to revoluce v indickém vzdělávání.“

EDUSAT bude rozdělen na jednotlivé kanály také podle indických regionů, několik jich pak bude společných pro celé území. Regionální vysílání bude probíhat v odpovídajících místních dialektech – Indie má 18 oficiálních jazyků a přes 400 nářečí.

Podle Naira budou moci lidé sledovat vzdělávací programy pomocí jakékoliv televize s jednoduchým přijímačem, jehož cena se pohybuje kolem 65 dolarů – v přepočtu necelých 1700 Kč.

EDUSAT je zatím ve fázi zkoušek a zdá se, že nebude jediným vzdělávacím kanálem. Indie plánuje do budoucna i další. Například AGRISAT, který bude uzpůsoben potřebám lidí pracujících v zemědělství, nebo HEALTHSAT, jenž se bude zabývat zdravotnickou osvětou.

(kha), www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!