Indonésie zakázala kouření v hlavním městě

O víkendu vstoupil v indonéské Jakartě zákaz kouření na veřejných místech, ale otázkou, je zda opatření odradí od zapálení cigarety zaryté kuřáky v zemi, která proslula jako jedno z největších odbytišť tabákových výrobků…

Napsala to agentura Reuters.

Zákaz se vztahuje na jakartské hotely, restaurace, školy, úřední budovy, letiště a veřejnou dopravu. „Každý, kdo neuposlechne nařízení, zaplatí stanovenou pokutu,“ citovala agentura Reuters slova jakartského guvernéra Sutijosa pro místní list Jakarta Post.

Pokuta se může vyšplhat do výše 50 milionů rupií (asi 130.000 korun) nebo si narušovatel nekuřáckého režimu může vykoledovat až šestiměsíční pobyt ve vězení.

List upozornil, že nařízení zakazuje kouření také chodcům na chodnících a město plánuje vyslání až tisícovky policistů do ulic, kteří budou dodržování vyhlášky kontrolovat.

Na dotaz, zda vědí o vyhlášce, reagovali mnozí kuřáci překvapeně, nicméně ji podpořili.

„Pokud platí i na ulici, souhlasím. Podporuji to,“ říká Dahlan ze své tříkolové rikšy. „Ale nesouhlasím, kdybychom nemohli kouřit na určených místech. Když mám přestávku, potřebuji si zakouřit,“ dodal.

Ferry Idris právě kouří na jedné z rušných jakartských ulic. Zákaz podpoří, ale to neznamená, že odloží cigarety navždy. „No a zatím se musím vždycky rychle schovat, aby mě při razii policisté nepřistihli,“ vysvětluje svoji taktiku.

I když cigarety se nesmí prodávat mladistvým, málokdo si z porušování něco dělá. Také v televizi existuje omezení tabákové reklamy, ale připouští se sponzorství velkých tabákových firem a tak mají cigarety víceméně volnou reklamu v rozhlase, na billboardech, v prodejnách a v novinách či časopisech.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) poskočila spotřeba cigaret na hlavu v Indonésii v letech 1995 až 2000 o dvacet procent, z 1191 kusů na 1434 kusů.

Tabákový průmysl je jedním z největších přispěvatelů do indonéské státní pokladny. Daňový výnos se odhaduje na 35 bilionů rupií, což je asi 6,5 procenta očekávaných daňových příjmů v letošním roce.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!